Do tej pory o user experience mówiło się głównie w kontekście produktów cyfrowych. Jednak marketing doświadczeń można prowadzić również w placówce medycznej. Niektóre metody można wprowadzić od zaraz – sprawdź!
Marketing doświadczeń – czym jest?
Korzystaniu z usług medycznych towarzyszą różnego rodzaju doświadczenia. Wbrew pozorom na wiele z nich mamy wpływ. Od tego, czy są one pozytywne – czy wręcz przeciwnie, zależy zadowolenie pacjenta. To ono realnie przekłada się na liczbę pozytywnych opinii, rekomendacji, a przede wszystkim – chęć ponownego skorzystania z usług placówki lub konkretnego lekarza. Zarządzając biznesem medycznym, możemy zainicjować wiele praktyk, które wpłyną na ogólne doświadczenie pacjenta – nawet jeśli badanie lub zabieg, któremu się on poddaje, nie należy do najprzyjemniejszych. Marketing doświadczeń w marketingu medycznym to szereg działań, które sprawiają, że pacjent czuje się zaopiekowany na każdym poziomie kontaktu z placówką medyczną – zarówno przed, po, w trakcie, jak i już po wykonaniu usługi.
Rodzaje doświadczeń pacjentów
Doświadczeń pacjenta może być zaskakująco wiele – nawet w kontekście jednej wizyty. Odczucia te – jeśli są dobre – mogą stanowić wartość dodaną do usług. Przekładają się na liczbę powracających pacjentów. Mogą nas wyróżnić spośród podobnych ofert konkurencji na rynku. Pierwszym krokiem do ich wykorzystania, jest zrozumienie, w których momentach dochodzi do tworzenia doświadczeń w kontekście placówki medycznej. Pomocna w tej kwestii jest klasyfikacja J. Pine i J. Gilmore. Zgodnie z ich teorią doświadczenie definiowane jest jako przeżycie, w wyniku którego tworzą się istotne wspomnienia. Przeżycia powstają dzięki wydarzeniom, które z kolei dzielą się na takie, w których uczestnicy:
- nie biorą udziału, obserwują je z pewnego dystansu, a także nie mają na nie wpływu (np. oglądają film, przeglądają ulotkę),
- biorą udział, ale nie mają na nie wpływu (np. przyszli na pokaz, wystawę, demonstrację),
- nie biorą udziału na poziomie fizycznym, ale mają na nie wpływ (np. oglądają webinar i zadają pytania),
- są zaangażowani fizycznie i mają na nie wpływ (np. indywidualna konsultacja, udział w warsztatach interaktywnych).
W kontekście marketingu korzystne jest pogłębianie i rozszerzanie tych doświadczeń w ten sposób, by zapadały w pamięć. Dzięki nim między marką a konsumentem tworzy się emocjonalna relacja. Wybór danej usługi przestaje być zatem jedynie racjonalną kalkulacją. Decyzje zapadają również na gruncie emocjonalnym.
Pięć strategicznych modułów doświadczeń
U podstaw skutecznej strategii marketingu doświadczeń leży poznanie możliwości biznesu medycznego i świadome nimi zarządzanie. Wyodrębnić je pomaga również koncepcja modułów doświadczeń stworzona przez B. Schmitta. Mówi ona o oddziaływaniu na klienta aż na pięciu możliwych poziomach:
- sensorycznym (odbieranym zmysłami – działaniem na wzrok, dźwięk, węch, smak czy dotyk),
- emocjonalnym (dbanie o pozytywne emocje, redukowanie negatywnych, generowanie przyjemnych wspomnień, skojarzeń),
- intelektualnym (oddziaływanie na zdolności poznawcze, pobudzanie do myślenia),
- behawioralnym (nawiązywanie do codziennego stylu życia, oddziaływanie na niego, inicjowanie interakcji),
- relacyjnym (budowanie i utrzymywanie relacji z klientem).
Jak tworzyć niezapomniane doświadczenia w branży medycznej?
Kreować doświadczenia możemy na każdym z pięciu wyżej wymienionych obszarów. Ideą marketingu doświadczeń w przypadku placówek medycznych jest możliwie jak najlepsze zagospodarowanie każdego z punktów, w których pacjent styka się z placówką. A więc:
- na poziomie sensorycznym może to być np. elegancka strona internetowa, ładny wystrój placówki, miły zapach w poczekalni, wygodne kanapy, dostęp do czasopism i darmowych napojów w trakcie oczekiwania na wizytę,
- na poziomie emocjonalnym – dbałość o dobre opinie i rekomendacje w internecie, przywiązywanie wagi do postawy rejestratorów medycznych i lekarzy (szczególnie ważne będą tu działania mające na celu łagodzenie stresu i strachu przed badaniem lub zabiegiem, cierpliwość, wyczerpujące odpowiadanie na pytania),
- na poziomie intelektualnym – udostępnianie materiałów edukacyjnych: ulotek, ebooków, webinarów, filmów instruktażowych, filmów demonstrujących przebieg badania lub zabiegu,
- na poziomie behawioralnym – organizowanie szkoleń, kampanii, czy wydarzeń zachęcających do badań lub promujących zdrowy styl życia, współpraca ze znanymi osobami,
- na poziomie relacji – tworzenie społeczności wokół placówki (np. w ramach forum specjalistycznego), łatwość dodzwonienia się do placówki, dbałość o uprzejmą i pomocną postawę personelu, sprawna obsługa zapytań kierowanych przez stronę internetową i media społecznościowe, tworzenie mailingów, a także dzielenie się backstage’m – np. przedstawianie personelu, zachęcanie poszczególnych specjalistów do aktywności w mediach społecznościowych i oznaczania placówki.
Marketing medyczny – od czego zacząć?
Na udany marketing doświadczeń składa się szereg działań podejmowanych każdego dnia. W przypadku zarządzania biznesem medycznym kluczowe są umiejętności i postawa personelu. To recepcjoniści, a także lekarze, pielęgniarki i inni specjaliści są wizytówką placówki. Dlatego warto przykładać wagę do przeszkolenia pracowników – zarówno z kompetencji twardych (obsługa urządzeń i narzędzi, podnoszenie kwalifikacji), jak i miękkich (radzenie sobie ze stresem, komunikacja z „trudnym” pacjentem, podnoszenie efektywności pracy). W kreowaniu pozytywnych doświadczeń pomóc może nam też nowoczesna technologia, taka jak telefonia VoIP, wdrożenie medibotów do obsługi pacjentów w celu zmniejszenia kolejek na linii telefonicznej do konsultanta, czy utrzymywanie platformy do obsługi pacjenta (zapisy na wizyty, sprawdzanie skierowań i recept online, telemedycyna). Każde z tych działań może znacząco poprawić efektywność placówki medycznej, a ponadto pozytywnie wpłynąć na doświadczenia pacjenta.
BĄDŹ W KONTAKCIE
Masz pytania?
Skontaktuj się!
Już ponad 600 placówek medycznych udoskonala swoje usługi i zwiększa swoje zarobki z Medidesk.
Jeśli nadal zastanawiasz się, czy Medidesk sprawdzi się w Twojej placówce, umów się na rozmowę z naszym ekspertem!
WEBINARY MEDIDESK
Jak zwiększyć
przychody placówki medycznej?
Co byś zrobił, gdybyśmy powiedzieli Ci, że możesz znacząco zwiększyć zarobki swojej kliniki, wprowadzając tylko kilka prostych zmian?