Dane zdrowotne, jakie gromadzone są w polskich placówkach ochrony zdrowia, rosną w zatrważającym tempie. Jak wynika z szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia, do końca ubiegłego roku instytucja ta zgromadziła już około 6,5 miliarda wpisów dotyczących zdrowia pacjentów, a rocznie zbiór ten powiększa się obecnie o kolejne 1,5 miliarda rekordów. Trudno się zatem dziwić, że Ministerstwo Zdrowia dąży do jak najszybszej cyfryzacji, przeprowadzonej w jak największym zakresie. Rozpoczynający się 2022 rok ma być kolejną okazją do wdrożenia zmian i zdigitalizowania kolejnych elementów dokumentacji medycznej.
Zwiększenie katalogu usług cyfrowych
Jednym z pomysłów, jakie ma Centrum e-Zdrowia, jest wprowadzenie e-rejestracji do specjalistów w przychodniach. Jak przyznał dyrektor CeZ, Jarosław Kieszek, w rozmowie dla Rzeczpospolitej, na początku tego roku rozwiązanie to ma być wprowadzone w ramach programu pilotażowego w wybranych placówkach, a e-rejestracja obejmować miałaby kardiologię i badania obrazowe. Dzięki e-rejestracji pacjent będzie mógł zapisać się za pomocą swojego Internetowego Konta Pacjenta (IKP) do wybranego przez siebie specjalisty, widząc w czasie rzeczywistym dostępne terminy w interesujących go placówkach medycznych.
Jak wynika z „Krajowego planu transformacji na lata 2022-2026”, jednym z centralnych punktów dotyczących zdrowia jest zwiększenie zasięgu i katalogu usług cyfrowych. Ministerstwo Zdrowia planuje między innymi wdrożenie takich rozwiązań, jak narzędzie wspomagające analizę stanu zdrowia pacjenta, czy też rozwój algorytmów sztucznej inteligencji. Ponadto w planach znajduje się budowa centralnego repozytorium danych medycznych – z czym wiąże się także wzmożona troska o cyberbezpieczeństwo przechowywanych w systemach informacji – oraz dalsza cyfryzacja dokumentacji medycznej i rozwijanie systemu wymiany e-dokumentacji pomiędzy poszczególnymi podmiotami.
Planowane zmiany w systemie P1
Nadal w planach Centrum e-Zdrowia jest rozwijanie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) poprzez standaryzację kolejnych dokumentów i wprowadzanie ich w cyfrowej postaci do systemu e-zdrowie (P1). Do pięciu obecnych już w systemie e-dokumentów w 2022 roku mają dojść kolejne, a wśród nich między innymi elektroniczna karta urodzenia i elektroniczna karta zgonu, nad którymi prace prowadzone są w bardzo zaawansowanym stopniu we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym oraz urzędami stanu cywilnego. Trwają również prace nad projektem ustawy, zgodnie z którą dostęp do gromadzonej w ten sposób dokumentacji, związanej z elektronicznymi aktami zgonu, miałyby otrzymać również zakłady pogrzebowe.
Do systemu e-zdrowie (P1) miałaby docelowo trafić także dokumentacja związana z medycyną szkolną. Oznacza to, że wszystkie bilanse czy badania, przeprowadzane w szkole podstawowej przez pielęgniarkę szkolną, miałyby również zostać ujęte w e-dokumentacji. Pielęgniarka miałaby sporządzić cyfrowy dokument, za pomocą którego przekazywałaby do systemu dane dotyczące zdrowia każdego z uczniów. Dostęp do tych informacji zyskaliby przede wszystkim lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a także – w razie potrzeby – specjaliści, zajmujący się nieletnim pacjentem. W planach są także próby scyfryzowania dokumentacji związanej z medycyną pracy.
Rozwój telemedycyny – centralna platforma teleporad
Wychodząc naprzeciw przede wszystkim osobom starszym oraz niepełnosprawnym, Ministerstwo Zdrowia stawia również na rozwój usług telemedycznych. Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia „Krajowy plan transformacji na lata 2022-2026” zakłada między innymi wdrożenie rozwiązań telemedycznych w zakresie diabetologii, geriatrii, kardiologii, położnictwa, psychiatrii, a także opieki paliatywnej oraz u pacjentów z chorobami przewlekłymi. Rozszerzenie oferty platformy telemedycznej oraz powiązanie jej z platformą DOM (Domowa Opieka Medyczna) ma ułatwić osobom starszym możliwość skorzystania ze zdalnych porad, której z powodu wcześniejszych decyzji Ministra Zdrowia byli w niektórych przypadkach pozbawieni.
Plany zakładają także zdalne potwierdzanie przez pacjenta tożsamości z wykorzystaniem mojeID, dzięki czemu placówki medyczne zyskają pewność, że do portalu usług medycznych zalogowała się osoba upoważniona. Rozwiązanie to ma jeszcze jedną zaletę – autoryzacja pacjenta przed zalogowaniem na teleporadę może przyczynić się do zaoszczędzenia czasu lekarzowi. Nie będzie musiał bowiem poświęcać cennych minut na weryfikację tożsamości rozmówcy, czy też dopytanie o dane, potrzebne do wystawienia recepty – system wyświetli mu wszystkie niezbędne informacje na temat danych pacjenta, w tym jego stanu zdrowia.
Rozbudowa systemu wymiany informacji medycznej
Sedno prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) wiąże się z możliwością wymiany dokumentacji pomiędzy poszczególnymi podmiotami, będącymi częścią systemu P1. W planach Ministerstwa Zdrowia na 2022 rok znajdują się dalsze prace nad rozbudową systemu wymiany informacji medycznej. Trwają między innymi intensywne prace nad systemem e-Krew, którego zadaniem będzie zarządzanie całym procesem pobierania i dystrybucji krwi. System ma usprawnić wymianę danych pomiędzy poszczególnymi podmiotami, które uczestniczą w procesie pobierania krwi od pacjentów oraz stosowania jej w lecznictwie. Kolejnym etapem, którego w 2022 roku prawdopodobnie nie uda się w pełni zrealizować, ale poczynione działania doprowadzą do startu w 2023 roku, jest wprowadzenie systemu do zarządzania całym procesem związanym z przeszczepami organów.