E-recepty – co należy o nich wiedzieć?

Zmiana przepisów w branży medycznej

E-recepty – co należy o nich wiedzieć?

Odwrotu już nie ma! Od 8 stycznia 2020 r. w całej Polsce obowiązkowa stanie się recepta elektroniczna. Apteki oraz punkty apteczne zostały podłączone do systemu w ostatnich miesiącach – teraz do końca 2019 r. czas na to mają wszystkie podmioty lecznicze oraz indywidualne i grupowe praktyki lekarskie. Oprócz ściśle określonych wyjątków, od 8 stycznia 2020 r. papierowe recepty nie będą mogły być ani wystawiane, ani realizowane!

E-recepta jest elementem składowym centralnego systemu informatycznego w ramach projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (system P1). Zasady działania tej części systemu są proste – od 8 stycznia 2020 r. – poza ściśle określonymi wyjątkami – w Polsce będą mogły być wystawiane oraz realizowane wyłącznie recepty w formie elektronicznej. Jak zapewniają organy odpowiedzialne za cyfryzację ochrony zdrowia w Polsce, w tym Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), „główne cele systemu e-recepty to ułatwienie procesu realizacji recept, ograniczenie błędów, optymalizacja czasu po stronie lekarzy i farmaceutów i eliminacja problemu nieczytelnych i fałszywych recept”.

Latem 2019 r. do systemu e-recepty zostały podłączone wszystkie apteki oraz punkty apteczne działające w naszym kraju. Do końca grudnia br. czas na to mają placówki medyczne, bez względu na formę prawną swojego funkcjonowania. Jeśli tego nie zrobią, w praktyce stracą możliwości wystawiania recept, co znacząco utrudni dostęp do farmakoterapii wśród pacjentów.

Recepta online – jak podłączyć się do systemu?

Obowiązek podłączenia do systemu e-recepty dotyczy zarówno podmiotów leczniczych, jak i indywidualnych oraz grupowych praktyk lekarskich. Jak wygląda schemat podłączenia?

 • Aby podłączyć się do systemu P1 (e-zdrowie) należy skorzystać z wniosku dostępnego na stronie internetowej https://rpwdl.csioz.gov.pl.
 • Złożenie wniosku jest dostępne jedynie po zalogowaniu się na posiadane konto w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL).
 • Po złożeniu wniosku i uzyskaniu dostępu do systemu należy zgłosić się do dostawcy oprogramowania medycznego i uzyskać moduł e-recepty.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia stara się na różny sposób pomagać osobom zarządzającym i menedżerom placówek medycznych w sprawnym podłączaniu do systemu e-recepty.

 • Odpowiedni film instruktażowy dostępny jest na platformie YouTube.
 • Na stronie internetowej CSIOZ znajduje się zakładka dotycząca recepty elektronicznej (znaleźć tam można m.in. najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi).
 • Uruchomiono specjalną infolinię telefoniczną działającą 7 dni w tygodniu w godzinach 6:00-21:00 (tel. 19 457).
 • Aktywna jest skrzynka mailowa, na którą można pisać wiadomości i zadawać pytania (adres e-recepta@csioz.gov.pl).

Bez wątpienia więc możliwości uzyskania pomocy i rozwiania różnego rodzaju wątpliwości jest wiele.

E-recepta – co będzie zawierać?

Recepta elektroniczna jest rewolucją nie tylko dla osób zarządzających placówkami ochrony zdrowia, ale również dla lekarzy. Jakie konkretnie elementy będą musiały się znaleźć na receptach online, by były kompletne, prawidłowe i zostały bez problemu zrealizowane?

 • Dane osobowe pacjenta

Jest to imię i nazwisko, adres, identyfikator pacjenta (najczęściej numer PESEL), data urodzenia oraz kod uprawnień dodatkowych (jeśli dotyczy).

 • Dane podmiotu, w którym została wystawiona e-recepta

W zależności od formy działania placówki i miejsca udzielania świadczenia może to być np. nazwa podmiotu wykonującego działalność leczniczą, adres miejsca udzielania świadczenia zdrowotnego, adres miejsca przyjmowania wezwań i miejsca przechowywania dokumentacji medycznej, numer telefonu dostępny w miejscu udzielania świadczenia, identyfikator miejsca udzielania świadczeń.

 • Dane osoby wystawiającej receptę

Chodzi tu o imię lub imiona i nazwisko, kwalifikacje zawodowe (w tym tytuł zawodowy), identyfikator pracownika medycznego (najczęściej NPWZ), numer telefonu do bezpośredniego kontaktu, a także podpis elektroniczny osoby wystawiającej receptę albo osoby upoważnionej do wystawienia recepty.

 • Dane przepisanego produktu

Jest to nazwa powszechnie stosowana lub nazwa handlowa produktu, postać, w jakiej produkt ma być wydany (jeżeli występuje w obrocie w więcej niż jednej postaci), dawka produktu, ilość produktu (szczególnie w przypadku leku recepturowego), sposób dawkowania produktu leczniczego albo sposób stosowania.

 • Dane dodatkowe

Data wystawienia recepty, data realizacji recepty „od dnia” (jeżeli nie dotyczy — znak X), unikalny numer identyfikujący receptę (system nadaje go sam).

E-recepta jest podpisywana podpisem elektronicznym, czyli certyfikatem ZUS (tym samym, który służy do podpisywania e-ZLA), profilem zaufanym, podpisem osobistym w e-Dowodzie Osobistym lub podpisem kwalifikowanym.

Wystawienie recept online

Recepta elektroniczna z punktu widzenia pacjenta

E-recepta to oczywiście również zmiany z punktu widzenia pacjenta. Otóż na jednej e-recepcie znaleźć się będzie mógł tylko jeden lek – kilka e-recept zostanie ujętych w tzw. receptę zbiorczą. Każdą e-receptę, również objętą pakietem zbiorczym, będzie można zrealizować w innej aptece.

Wychodząc z gabinetu pacjent może otrzymać:

 • SMS z 4-cyfrowym kodem – w aptece podaje kod i PESEL (swój lub osoby, dla której kupuje lek),
 • e-mail z załączoną w PDF informacją o e-recepcie – farmaceuta zeskanuje kod z informacji z e-maila,
 • wydruk informacyjny – recepta zostanie zrealizowana na jego podstawie.

Aby otrzymywać powiadomienia o receptach SMS-owo lub mailowo, pacjent musi zaznaczyć odpowiednią opcję na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. IKP jest z kolei dostępne pod adresem pacjent.gov.pl, a do zalogowania się koniecznie jest posiadanie profilu zaufanego.

Jeśli jesteś lekarzem, właścicielem podmiotu medycznego i nie przygotowałeś się jeszcze do uruchomienia e-recepty, zapraszamy też do skorzystania z pomocy naszych ekspertów. Na stronie www.medidesk.pl/edm przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najpopularniejszych systemów do zarządzania Elektroniczną Dokumentacją Medyczną oraz wystawiania e-recept. Sprawdź, a w razie potrzeby skorzystaj z formularza kontaktowego i zadaj nam pytanie.

Jak widać, cyfryzacja ochrony zdrowia przyspiesza i mimo trudności, które może ze sobą początkowo nieść dla menedżerów, lekarzy i pacjentów, na pewno z czasem uprości funkcjonowanie całego systemu. Nowoczesne rozwiązania warto wprowadzać również w inne płaszczyzny działania placówki – np. do pracy rejestracji medycznej. Na naszej stronie znajdziesz propozycje rozwiązań, które uporządkują i usprawnią pracę rejestracji, przekładając się na wyniki finansowe placówki. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu.

Autor: Redakcja
|
Dodano: 13 grudnia 2019

Powiązane posty

Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020 – digitalizacja i start-upy w medycynie

Dziewiąta edycja wydarzenia Priorytety w Ochronie Zdrowia zorganizowana przez wydawnictwo Termedia już za nami. W tym roku tematyką konferencji było inteligentne wykorzystywanie danych w ochronie zdrowia, zdrowie publiczne, polityka lekowa, a także rola prywatnego sektora opieki zdrowotnej w Polsce. 
Autor: Łukasz Grzanek
|
2020-01-17
Rejestracja medyczna

Podnoszenie kwalifikacji rejestracji z Medidesk

Kwalifikacje w zawodzie rejestratorki medycznej obejmują zarówno odpowiednie wykształcenie, zdobyte wcześniej doświadczenie zawodowe, jak i cechy charakteru oraz umiejętności miękkie. Nawet jeśli manager placówki ochrony zdrowia ma pewność, że podczas rekrutacji pracowników rejestracji dokonał najlepszego wyboru, to jednak warto pamiętać, że kwalifikacje oraz umiejętności zespołu należy cały czas rozwijać. Pomogą w tym szkolenia organizowane przez naszych ekspertów Medidesk!
Autor: Urszula Łaskawiec
|
2020-01-13
Contact
Wypróbuj Medidesk
Bezpłatnie przez 14 dni!
Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych i przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną e-mail.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Medidesk Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, ul. Swarzewska 51, 01-821 Warszawa, tel. 22 250 08 50, moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych i handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Medidesk Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, ul. Swarzewska 51, 01-821 Warszawa, tel. 22 250 08 50 danych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, kierując wiadomość na adres e-mail Administratora tj. biuro@medidesk.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Przysługują Ci w związku z tym wszystkie prawa wynikające z RODO, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia lub sprzeciwu co do ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Administratorem danych osobowych jest Medidesk Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, ul. Swarzewska 51 01-821 Warszawa, tel. 22 250 08 50. Zapoznaj się z pełnym obowiązkiem informacyjnym dostępnym na naszej stronie internetowej pod linkiem https://medidesk.pl/polityka-prywatnosci/

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie.


* pola wymagane

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych i kontakt w sprawie informacji handlowych drogą telefoniczną.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci podanego przeze mnie numeru telefonu przez Medidesk Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, ul. Swarzewska 51, 01-821 Warszawa, tel. 22 250 08 50 w celu prowadzenia działań marketingowych i handlowych przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących w rozumieniu ustawy Prawo telekomunikacyjne. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, kierując wiadomość na adres e-mail Administratora tj. biuro@medidesk.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Przysługują Ci w związku z tym wszystkie prawa wynikające z RODO, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia lub sprzeciwu co do ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Administratorem danych osobowych jest Medidesk Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, ul. Swarzewska 51, 01-821 Warszawa, tel. 22 250 08 50. Zapoznaj się z pełnym obowiązkiem informacyjnym dostępnym na naszej stronie internetowej pod linkiem https://medidesk.pl/polityka-prywatnosci/

Zostaw numer,
oddzwonimy!
Zapytaj o wycenęWyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych i przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną e-mail.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Medidesk Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, ul. Swarzewska 51, 01-821 Warszawa, tel. 22 250 08 50, moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych i handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Medidesk Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, ul. Swarzewska 51, 01-821 Warszawa, tel. 22 250 08 50 danych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, kierując wiadomość na adres e-mail Administratora tj. biuro@medidesk.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Przysługują Ci w związku z tym wszystkie prawa wynikające z RODO, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia lub sprzeciwu co do ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Administratorem danych osobowych jest Medidesk Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, ul. Swarzewska 51 01-821 Warszawa, tel. 22 250 08 50. Zapoznaj się z pełnym obowiązkiem informacyjnym dostępnym na naszej stronie internetowej pod linkiem https://medidesk.pl/polityka-prywatnosci/

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych i kontakt w sprawie informacji handlowych drogą telefoniczną.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci podanego przeze mnie numeru telefonu przez Medidesk Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, ul. Swarzewska 51, 01-821 Warszawa, tel. 22 250 08 50 w celu prowadzenia działań marketingowych i handlowych przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących w rozumieniu ustawy Prawo telekomunikacyjne. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, kierując wiadomość na adres e-mail Administratora tj. biuro@medidesk.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Przysługują Ci w związku z tym wszystkie prawa wynikające z RODO, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia lub sprzeciwu co do ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Administratorem danych osobowych jest Medidesk Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, ul. Swarzewska 51, 01-821 Warszawa, tel. 22 250 08 50. Zapoznaj się z pełnym obowiązkiem informacyjnym dostępnym na naszej stronie internetowej pod linkiem https://medidesk.pl/polityka-prywatnosci/

* pola wymagane