Wróć do bloga

Kategoria wpisu: Dla Managera

E-rejestracja – kolejny krok w cyfrowej rewolucji ochrony zdrowia

E-rejestracja – kolejny krok w cyfrowej rewolucji ochrony zdrowia

E-rejestracja jest bardzo potrzebnym rozwiązaniem dla systemu opieki medycznej, wiąże się jednak z licznymi wyzwaniami – zarówno po stronie placówki medycznej, jak i pacjenta. Pandemia znacznie przyspieszyła nasze dostosowywanie się do cyfrowej rewolucji ochrony zdrowia. Po pierwszych dokumentach i e-receptach oraz e-skierowaniach, także rejestracja pacjentów doczekała się swojej elektronicznej wersji w postaci systemu.

E-rejestracja to, jak łatwo się domyślić, rejestracja za pomocą Internetu, która umożliwia umówienie się online na standardową, stacjonarną wizytę u specjalisty. Pozwala także zarezerwować termin na badania diagnostyczne czy przyjęcie do szpitala. Jakie są korzyści z wdrożenia systemu e-rejestracji dla podmiotu medycznego, a jakie dla pacjenta? Jak będzie działać centralna e-rejestracja i poczekalnia dla pacjenta? O tym wszystkim podczas Akademii Managera Ochrony Zdrowia opowiadała Agnieszka Rudnicka-Szymczak, ekspert z Centrum e-Zdrowia.

Założenia pilotażu e-rejestracji w placówkach publicznych

Celem e-rejestracji jest ułatwienie pacjentom i pracownikom medycznym kontaktu i leczenia, a także oszczędność czasu i kosztów. Istnieje kilka podstawowych założeń, związanych z funkcjonowaniem systemu e-rejestracji, wskazujących na cel funkcjonowania e-rejestracji w placówkach medycznych. Do założeń e- rejestracji należą:

 • Automatyczne powiadomienie o umówionej wizycie pacjenta.
 • Odciążenie zespołów odpowiadających za rejestracje w podmiocie.
 • Usprawnienie i automatyzacja procesów biznesowych.
 • Skrócenie czasu oczekiwania na wizytę.
 • Poprawa dostępności świadczeń.

Centralna e-rejestracja i poczekalnia dla pacjentów

Obecnie E- Rejestracja wdrażana jest powoli przez poszczególne placówki, ewentualnie z udziałem lokalnych samorządów. Mimo podobieństw, e-rejestracja internetowa jest usługą niejednorodną, różnie przeprowadzoną pod względem technologii i funkcjonalności. Dlatego korzystając z usług danej placówki i zapisując się na wizytę należy dokładnie zapoznać się z informacjami na stronie internetowej wybranej placówki. W planach jest stworzenie jednorodnej, centralnej E-rejestracji i poczekalni dla pacjentów. Zapisać się na wizytę będzie można za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP), na którym można wybrać lekarza POZ. Kiedy tylko wejdzie w życie usługa centralnej e-rejestracji, wszyscy pacjenci będą mieli dostęp do grafików wszystkich placówek medycznych w jednym miejscu.

System w założeniu ma działać tak, że będzie zbierał od placówek informacje o wolnych terminach na wizyty. Pacjent – logując się do systemu poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta – będzie miał możliwość wejścia w e-rejestrację i wybrania wizyty w placówce medycznej w jednym z terminów, które są dostępne. Po podaniu numeru e-skierowania zostanie zarejestrowany na wizytę. Jeśli jednak nie będzie wolnego terminu, wówczas trafi do e-poczekalni. Kiedy tylko pojawi się termin, system wyśle do pacjenta wiadomość o tym, że w jego okolicy pojawiła się możliwość zarejestrowania się do specjalisty, którego pacjent poszukuje.

e-rejestracja

Korzyści z wdrożenia dla podmiotu medycznego i dla pacjenta

Nie ulega wątpliwości, że wdrożenie e-rejestracji wiąże się z korzyściami zarówno dla podmiotu medycznego, jak i dla samych pacjentów. Ponieważ system zaproponuje pacjentowi wolny termin wizyty na podstawie jego preferencji i ewentualnych dodatkowych uprawnień, podmiot medyczny zyska między innymi takie korzyści, jak::

 • Odciążenie personelu od ciągłego monitorowania ruchu pacjentów w grafiku, z czym automatycznie wiąże się możliwość realizowania innych zadań przez personel.
 • Mechanizm powiadomień wysyłanych do pacjentów (przypomnienia o wizycie, możliwość odwołania zdalnie) pozwala na optymalnie zarządzać grafikiem lekarzy.
 • W przypadku rezygnacji pacjenta system automatycznie zarządza kolejką oczekujących.

Warto jednak zwrócić uwagę także na korzyści dla pacjenta, wynikające z wdrożenia systemu. Pacjent dostanie w jednym miejscu informacje o wszystkich podmiotach realizujących świadczenia, wraz z adnotacją dotyczącą wolnych terminów. W związku z tym, z perspektywy pacjenta:

 • Pojawia się możliwość wyboru dowolnych kryteriów wyszukiwania, np. ze względu na region, konkretną placówkę, nazwisko lekarza, wybraną datę itp.
 • Dzięki e-skierowaniu zapis na świadczenie jest szybki i prosty – nie wymaga wizyty w placówce medycznej, co znacznie oszczędza czas pacjenta.
 • Informacja o wolnych terminach dostępna jest dla pacjentów online i – co istotne – aktualizowana jest na bieżąco.

Obszary funkcjonowania e-rejestracji w placówkach poddawane weryfikacji przez pilotaż

Pilotaż E-rejestracji wspierany jest przez projekt potocznie zwany Projektem p1, będący Elektroniczną Platforma Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Wszystkie dokumenty na tej platformie muszą znajdować się w wersji elektronicznej. Dokumentacja medyczna gromadzona jest w systemie po to, by na jej podstawie przeprowadzać analizy – przykładowo dowiedzieć się, jakie jest zapotrzebowanie na skierowania, jakie placówki są chętnie odwiedzane przez pacjentów. Wyniki tych analiz mogą w znacznym stopniu pomóc całemu procesowi e-rejestracji.

Pilotaż jest szansą na sprawdzenie wszystkich mechanizmów e-rejestracji, płynności ich działania i łatwości użytkowania. Celem jest przetestowanie technicznych możliwości działania systemu, a przede wszystkim: zapisania się przez pacjentów na konkretne świadczenia.

Umów się na bezpłatną prezentację Medidesk

  Przetestuj Medidesk bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań

   Umów się na bezpłatną prezentację Medidesk

    Zostaw swoje dane, aby poznać ofertę Medidesk