Widok listy

E-skierowanie i Twój zapasowy system medyczny gabinet.gov.pl – pytania i odpowiedzi

system medyczny

Od kiedy e-skierowania będą jedynymi obowiązującymi?

Skierowania w wersji elektronicznej są obligatoryjne już od 8.01.2021 r. w zakresie wskazanym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 15 kwietnia 2019 r. w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej, czyli na:

  • określone ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych,
  • badania finansowane ze środków publicznych: echokardiograficzne płodu,
  • endoskopowe przewodu pokarmowego, rezonansu magnetycznego,
  • badania medycyny nuklearnej,
  • badania tomografii komputerowej,
  • leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Niemniej jednak w niektórych przypadkach nadal jest możliwość wystawiania papierowych skierowań. Będą to wszelkie sytuacje awaryjne, w których nie ma możliwości wystawienia takiego skierowania za pośrednictwem systemu (np. usterki techniczne, problemy związane z pandemią). Dobro pacjenta powinno być w tym przypadku zawsze na pierwszym miejscu. Dlatego też zalecane jest przyjmowanie skierowań w formie papierowej, również po terminie wskazanym w rozporządzeniu.

Praktyka prywatna bez kontraktu z NFZ – e-skierowanie czy papierowe?

Lekarz w podmiocie prywatnym może wystawiać skierowania w postaci elektronicznej za pomocą systemu medycznego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kwestię finansowania. Jeśli skierowanie wystawi lekarz praktyki prywatnej, nie będzie możliwe do zrealizowania ze środków publicznych. Jedynym wyjątkiem jest wystawienie e-skierowania do szpitala. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w przypadku, gdy pacjent dysponuje ubezpieczeniem zdrowotnym, może się zgłosić na leczenie. Wówczas może ono zostać zrealizowane na NFZ. Nie dotyczy to jednak innych świadczeń kontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy pamiętać, że w każdym innym przypadku pacjent, który chce zrealizować usługę ze środków publicznych, powinien mieć skierowanie od lekarza mającego umowę z NFZ.

Skierowanie do szpitala psychiatrycznego – w jakiej formie należy je wystawić?

Skierowanie do szpitala psychiatrycznego wystawiamy w formie papierowej. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 kwietnia 2019 r. w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej nie wskazuje tego rodzaju świadczeń. Powodem jest jego rozbudowana forma. Jest ono bardziej skomplikowane niż w przypadku innych tego typu dokumentów. Dlatego na ten moment skierowanie do szpitala psychiatrycznego należy wystawiać i przyjmować w dotychczasowej, tradycyjnej postaci. Niemniej jednak zgodnie z zapewnieniami ekspertów, trwają już prace nad stworzeniem elektronicznego szablonu dla tego rodzaju skierowania. Możliwe, że w przyszłości ta kwestia ulegnie więc zmianie i skierowania te będziemy wystawiać za pośrednictwem systemu medycznego.

Czy można wystawić e-skierowanie pro auctore/pro familia nie mając kontraktu z NFZ?

W dokumentacji medycznej nie funkcjonuje taka forma jak e-skierowanie pro familia/pro autore, a przepisy nie zabraniają lekarzowi wystawić skierowania sobie lub bliskim. Lekarz bez umowy z NFZ oczywiście może wystawić skierowanie (technicznie jest to możliwe) ale nie będzie ono honorowane przez placówki, które realizują świadczenia finansowane przez NFZ (wyjątkiem są skierowania do szpitala).

Czy w sytuacji, gdy pacjent po wystawieniu skierowania zarejestrował się i oczekuje w kolejce do specjalisty, można wystawić kolejne e-skierowanie do tego samego specjalisty?

Zdarzają się sytuacje, w których pacjent otrzymuje kilka skierowań na to samo świadczenie. Lekarz może je wystawić. Niemniej jednak wprowadzony system e-skierowań ogranicza możliwość zapisu do kilku kolejek. Wprowadzone ograniczenia mają na celu uniemożliwić „sztuczne” zajmowanie miejsc w kolejce oczekujących na świadczenia. W sytuacji, gdy pacjent będzie chciał zapisać się do innej placówki (gdy np. znajdzie taką, w której kolejka jest krótsza), będzie musiał wypisać się z aktualnej kolejki, a następnie zapisać się do nowej.
Pod pojęciem “takie samo skierowanie” system P1 rozumie Tą samą placówkę do której skierowano pacjenta, ten sam kod ICD-10. I tą samą stronę ciała (o ile została podana).