Cyfryzacja w polskim systemie ochrony zdrowia postępuje. Elektroniczna dokumentacja medyczna funkcjonuje w pewnym stopniu już dziś. Wkrótce powszechna stanie się jej wymiana między pomiotami. Oznacza to duże zmiany dla wszystkich, którzy tworzą ten system – od lekarzy, po placówki medyczne, aż po pacjentów. Jakie są korzyści? Czy są jakieś wady?
Elektroniczna dokumentacja medyczna – korzyści
Przeniesienie dokumentów w sferę cyfrową ma znacząco ułatwić i przyspieszyć sposób, w jaki będziemy się nimi posługiwać. Pozwoli na lepsze ich ustrukturyzowanie, łatwiejszy dostęp i wyszukiwanie. Już dziś używamy takich rozwiązań jak e-recepta i e-skierowanie. Wkrótce podmioty medyczne będą powszechnie korzystać z systemu umożliwiającego sprawną wymianę danych. To rozwiązanie umożliwi lekarzom wgląd w historię choroby pacjenta i poprawi komfort ich pracy. W wielu przypadkach przełoży się to na dokładniejszą ocenę stanu zdrowia. Dodatkowo pacjent zostanie zwolniony z potrzeby dostarczania dokumentacji we własnym zakresie. Na zmianach skorzystają wreszcie również całe placówki medyczne. Cyfryzacja pozwoli zaoszczędzić miejsce, usprawnić pracę i ją schematyzować – co w efekcie przełoży się nalepszą wydajność zespołu pracowników.
EDM z perspektywy lekarza
Elektroniczna dokumentacja medyczna wprowadzi pewien ład do codziennej pracy lekarzy. Wystawianie, wyszukiwanie i wypełnianie dokumentów cyfrowych zwykle jest szybsze i zmniejsza ryzyko pomyłki (np. poprzez błędne odczytanie pisma odręcznego). Dane stworzone w sposób cyfrowy są czytelne i ustrukturyzowane. Znajdują się w jednym miejscu, mogą być grupowane i wyszukiwane w intuicyjny sposób. W systemie dostęp do nich będzie odbywał się w ściśle określony, lecz stosunkowo prosty dla użytkownika sposób. To zapewni lekarzowi możliwość sprawdzenia informacji z różnych źródeł, a w niektórych przypadkach – również konsultacji z innymi specjalistami. Warto pamiętać, że leczenie rzadko kiedy ogranicza się do wizyty pacjenta tylko w jednej placówce. Dlatego lekarze mają zyskać możliwość łatwego wglądu w całą historię choroby. To pozwoli na lepsze zrozumienie wcześniej zleconych kuracji i badań. W efekcie zwiększy prawdopodobieństwo postawienia szybkiej i trafnej diagnozy.
EDM z perspektywy placówki medycznej
E-rewolucja wpłynie również na sposób pracy w podmiotach ochrony zdrowia. Elektroniczna dokumentacja medyczna ma docelowo pomóc uporać się z wieloma problemami. Przede wszystkim pozwoli zaoszczędzić miejsce i ograniczyć koszty związane z archiwizacją dokumentów. Przyspieszy również ich wyszukiwanie, co wpłynie na komfort i efektywność pracy. Jednolity system wyeliminuje m.in. niezgodności formatów dokumentów. EDM pozwala też na zastosowanie nowoczesnych form zabezpieczeń, co wpływa na bezpieczeństwo danych osobowych pacjentów. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko naruszenia przepisów i wydostania się poufnych informacji poza placówkę. Warto również zauważyć, że taka systematyzacja może wpłynąć na skrócenie czasu rozliczeń świadczeń z NFZ.
EDM z perspektywy pacjenta
Również z punktu widzenia beneficjentów systemu ochrony zdrowia zmiany już są i będą znaczące. Już teraz korzystają oni z e-recept i e-skierowań. Jest to zmiana namacalna – pacjent realizuje receptę za pomocą kodu – nie fizycznej, zapisanej odręcznie kartki. Na uwagę zasługuje też fakt, że obecnie taki dokument można otrzymać zdalnie. Pacjentów dotkną również nowości związane z wymianą EDM. Lepsza komunikacja między placówkami może pozytywnie wpłynąć na pracę lekarza i szybkość stawiania diagnozy. Dzięki temu w ramach wizyty specjalista będzie mógł skupić się na bieżących potrzebach pacjenta, mając pełen obraz wcześniej wykrytych schorzeń i odbytych kuracji. Przyszłe nowości w cyfryzacji medycyny to również kwestia wygody. Dzięki rozwiązaniom technologicznym pacjent zyska łatwiejszy dostęp do usług medycznych – m.in. możliwość umówienia wizyty online.
[reklama id=”8674″]
Minusy elektronicznej dokumentacji medycznej
Wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej ma na celu wyeliminowanie wielu problemów i zwiększenie komfortu pracy oraz dostępu do usług medycznych. Przedsięwzięcie to nie jest jednak wolne od wad. Wśród minusów należy zwrócić uwagę na koszt wprowadzenia tego rozwiązania. Placówki medyczne są zobowiązane do zakupu potrzebnego (często kosztownego) oprogramowania. To niesie za sobą potrzebę przeszkolenia personelu, a także reorganizacji pracy. Sceptycy EDM poruszają również temat umawiania wizyt online. Ich zdaniem może to wpłynąć na spadek liczby odbytych konsultacji. Potrzebne będą zatem takie rozwiązania, które pozwolą przekonać pacjentów, że wizyta umówiona online jest tak samo zobowiązująca, jak ta zadeklarowana osobiście lub telefonicznie.
Mimo tych minusów za EDM wciąż jednak przemawia wiele korzyści. Warto pamiętać, że modernizacja systemu ochrony zdrowia ma przynieść długofalowe skutki. Dzięki wprowadzonym dziś zmianom ma on być bardziej efektywny w przyszłości.