Widok listy

Gdzie i jak skutecznie szukać lekarzy specjalistów do placówek medycznych?

rekrutacja lekarzy

Prowadzenie placówki medycznej wiąże się nie tylko koniecznością przygotowania oferty, która przyciągnie pacjentów. Konieczne jest także zadbanie o zatrudnienie odpowiedniego personelu medycznego, w tym lekarzy specjalistów. W jaki jednak sposób szukać potencjalnych pracowników w tym zakresie? Jak sprawić, że dany podmiot leczniczy będzie się jawić na tle konkurencji jako atrakcyjny pracodawca? Na te i inne pytania, podczas ostatniej Akademii Menedżera Ochrony Zdrowia, odpowiedzi starały się znaleźć Magdalena Waliszewska – partner zarządzający grupy Portal-Medica oraz Marta Faleńska, specjalizująca się w zatrudnianiu lekarzy spoza Unii Europejskiej.

Jakie są sprawdzone sposoby na samodzielne pozyskanie lekarzy specjalistów do placówki?

Znając sytuację na rynku medycznym w Polsce można bez wątpienia przyznać, że nie jest ona łatwa – lekarzy ciągle brakuje, a placówki muszą o nich walczyć. Jednym ze sposobów dotarcia do lekarzy specjalistów, na jakie warto zwrócić uwagę, są ogłoszenia w serwisach branżowych. Lekarze nie szukają czynnie pracy, są z reguły zatrudnieni w innej placówce, więc dodawanie ogłoszeń w typowych serwisach dla poszukujących zatrudnienia jest po prostu stratą czasu z perspektywy pracodawcy.

Ogromną moc mają także media społecznościowe – zarówno Facebook, Instagram, jak i LinkedIn. W social mediach jesteśmy wszyscy, łatwo więc dotrzeć do osób o potencjalnych zainteresowaniach. Dzięki temu do lekarzy można dotrzeć z ofertami dotyczącymi pracy dla nich. Warto podlinkować ofertę pracy na fanpage’u danej placówki, a następnie udostępnić taki post w grupach przeznaczonych dla lekarzy, lub dla lekarzy danej specjalizacji (np. stomatologów). Bez trudu znaleźć można grupy na Facebooku przeznaczone także dla specjalistów związanych z danym regionem, np. wpisując w wyszukiwarce FB „Kraków lekarz praca”. Należy jednak pamiętać o tym, że w branży medycznej relokacja jest częstym zjawiskiem, nie należy więc ograniczać się z poszukiwaniami właściwego pracownika tylko do jednego regionu.

Co w sytuacji, gdy potrzebna jest nam pomoc z zewnątrz?

W przypadku potrzeby posiłkowania się zewnętrznym wsparciem podczas poszukiwań idealnego kandydata do pracy, bardzo istotnym elementem są bazy danych, To coś, co buduje się przez lata, warto więc zgłosić się do firmy, oferującej bazę lekarzy, którzy mogliby być potencjalnie zainteresowani zmianą pracy. Możliwe też, że dana placówka medyczna posiada własną bazę np. lekarzy, z którymi kiedyś współpracowała – warto do nich zadzwonić, być może są zainteresowani powrotem do pracy na nowych warunkach.

Można także sięgnąć po agencje pracy – warto jednak postawić w takim przypadku na te z nich, które specjalizują się w zatrudnianiu pracowników medycznych. Firmy te mają bowiem doświadczenie w branży medycznej, a jest to zamknięte, bardzo specyficzne i hermetyczne środowisko. Im bardziej agencja pracy zna realia i uwarunkowania środowiskowe, tym łatwiej jej będzie znaleźć realnych kandydatów do pracy w naszej placówce medycznej.

Jakie warunki powinna spełnić placówka medyczna, by być miejscem atrakcyjnym jako pracodawca?

Warto zastanowić się, w których placówkach lekarze chcą pracować. Wbrew pozorom, wcale nie jest tak, jak się wydaje – że wystarczy więcej zapłacić. Jednym z rozwiązań są interesujące lekarzy dodatki pozapłacowe – jednak nie takie, jak tzw. owocowe czwartki. Na przykład, jeśli chodzi o branżę stomatologiczną, bardzo dużo osób wybiera placówkę nie ze względu na zarobki, a biorąc pod uwagę sprzęt, na jakim mogą pracować. Stawiają na nowoczesną aparaturę, do której w innych podmiotach leczniczych nie mają dostępu i nigdy nie będą mieli. Lekarze są skłonni za mniejsze pieniądze podjąć zatrudnienie na lepszym sprzęcie, który da im większy komfort pracy, a co za tym idzie – wyższą jakość świadczonych usług.

Należy zadbać o to, by osoby przeprowadzające rekrutację do naszej placówki medycznej były poinformowane nie tylko o kwocie, jaką jesteśmy w stanie zapłacić potencjalnemu pracownikowi, ale także o sprzęcie, na jakim przyjdzie mu pracować. Jeśli w ramach zatrudnienia oferujemy także mieszkanie dla lekarza, koniecznie należy o tym nadmienić w ogłoszeniu rekrutacyjnym – dla wielu osób, skłonnych do relokacji, jest to bardzo istotna informacja. Równie ważną kwestią dla lekarzy jest możliwość szkoleń, ich dofinansowanie, ale także zespół fachowców, którzy już są zatrudnieni w danym podmiocie leczniczym. Lekarze cenią sobie współpracę ze specjalistami – zarówno z tej samej dziedziny, jak i z innych – od których mogą się czegoś nauczyć. Zwłaszcza cechuje to młodych pracowników medycznych, którzy chcą zdobywać doświadczenie pod czujnym okiem kogoś mądrzejszego – w takiej sytuacji pieniądze grają drugorzędną rolę, ważniejsza jest kwestia, czy w placówce zatrudniony jest jeszcze jeden lekarz.

Jak zatrudniać lekarzy spoza UE?

W związku z tym, że brakuje lekarzy – między innymi dlatego, że część nich została oddalona do walki z COVID-19, zapotrzebowanie na wykonawców tego zawodu jest coraz większe. Z tego powodu minister zdrowia pod koniec 2020 roku znowelizował ustawę o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, a także ustawę o zawodzie pielęgniarki i położnej. Nowelizacja ta pozwala na zatrudnianie lekarzy z zagranicy. Dokonać tego można na uproszczonych zasadach, po uzyskaniu przez lekarza zgody Ministerstwa Zdrowia. Poprzedzona jest ona skompletowaniem niezbędnych dokumentów wraz z ich tłumaczeniami oraz dostarczeniem ich do ministerstwa. Na wydanie decyzji czeka się 30 dni, a faktyczny proces trwa od 1,5 do 2 miesięcy.

Każdy lekarz spoza UE, chcący pracować w Polsce, musi ponadto spełniać następujące wymagania:

  • znajomość języka polskiego – potwierdzoną oświadczeniem,
  • zaświadczenie z podmiotu leczniczego z deklaracją planowanego zatrudnienia, wykazem komórek organizacyjnych, okresem planowanego zatrudnienia i zakresem czynności zawodowych, zgodnym z posiadanym tytułem specjalisty,
  • co najmniej 3-letnie doświadczenie jako lekarz specjalista w danej dziedzinie, uzyskane w okresie 5 lat bezpośrednio poprzedzających uzyskanie zaświadczenia z deklaracją zatrudnienia,
  • nienaganna postawa etyczna,
  • stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu lekarza,
  • zdolność do czynności prawnych,
  • dyplom lekarza/dentysty (lub duplikat), potwierdzający ukończenie co najmniej 5-letnich studiów, wydany w państwie spoza UE – zalegalizowany przez Konsula RP na terenie tego państwa albo posiadający apostille,
  • dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu specjalisty, wydany w państwie spoza UE – zalegalizowany przez Konsula RP na terenie tego państwa,
  • zaświadczenie o odbytym szkoleniu specjalizacyjnym, odpowiadającym w istotnych elementach merytorycznych programowi szkolenia w RP.