Wróć do bloga

Kategoria wpisu: Dla Managera

Kurs rejestratorka medyczna – zwiększ swoje kompetencje zawodowe

Kurs rejestratorka medyczna – zwiększ swoje kompetencje zawodowe Rekrutacja idealnych pracowników rejestracji nie oznacza, że można przestać dbać o rozwój ich kompetencji oraz umiejętności. Pozwalają na to dedykowane rejestracji medycznej kursy i szkolenia. Jakich zagadnień mogą dotyczyć? Na co zwrócić uwagę wybierając szkolenie dla rejestratorek? Odpowiadamy na te i inne pytania!

Zostaw nam swoje dane,
aby przeczytać pełną wersję artykułu.

  Od pracowników rejestracji medycznej wymaga się obecnie zarówno konkretnych tzw. umiejętności twardych oraz doświadczenia zawodowego, jak i kompetencji miękkich, dotyczących np. komunikacji z pacjentem, zdolności sprzedażowych czy radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.

  Menedżer placówki medycznej musi pamiętać, że nawet jeśli zrekrutował do pracy w rejestracji – jego zdaniem – najlepszych pracowników, nie oznacza to, że może pozostawić ich samych sobie. Dbanie o rozwój pracowników, inwestowanie w nich oraz zapewnienie im możliwości podnoszenie kompetencji jest absolutną koniecznością. Dlaczego?

  • Inwestycja w pracowników to tak naprawdę inwestowanie w placówkę oraz budowanie fundamentów pod jej sprawne, rentowne funkcjonowanie.
  • Jeśli pracownik widzi, że jest dla placówki cenny, ma możliwość samorozwoju i podnoszenia kwalifikacji, z pewnością będzie bardziej lojalny i nie będzie rozważał zmiany pracy.
  • Wymagania pacjentów dotyczące placówek ochrony zdrowia, również w zakresie obsługi przez rejestrację, są obecnie bardzo wysokie. Bez wykwalifikowanej, wyszkolonej w tej kwestii rejestracji, trudno o opinię profesjonalnej, otwartej na potrzeby pacjenta placówki.


  Jakie kompetencje zawodowe powinna mieć rejestratorka medyczna?

  W Polsce żadna wyższa uczelnia nie prowadzi jeszcze studiów dla przyszłych pracowników rejestracji placówek medycznych. Do wykonywania tego zawodu przygotowują jednak szkoły policealne i zawodowe, technika, a także różnego rodzaju placówki edukacyjne, oferujące w tym zakresie kursy.
  Edukacja rejestratorek medycznych obejmuje takie zagadnienia, jak:

  • zasady funkcjonowania ochrony zdrowia (ustawy i inne akty prawne, struktura systemu, źródła finansowania, ograny kontroli, współpraca z NFZ-em),
  • zarządzanie i funkcjonowanie rejestracji (rola rejestracji w funkcjonowaniu placówki medycznej, wyposażenie rejestracji, zasady ochrony i przetwarzania danych osobowych, obsługa korespondencji),
  • zasady sprawozdawczości (programy i systemy obsługujące świadczenia medyczne, rozliczenia z NFZ-em, wykonywanie raportów),
  • prowadzenie dokumentacji medycznej (rodzaje dokumentów, zasady udostępniania, przetwarzania i archiwizacji dokumentacji medycznej, sporządzanie zaświadczeń, wypisów i odpisów),
  • profesjonalna obsługa pacjenta (tajemnica zawodowa, kultura i etyka zawodowa, komunikacja z pacjentem, asertywność).

  Oczywiście rekrutując pracownika rejestracji nie warto zamykać się jedynie na osoby wykształcone kierunkowo czy z dużym doświadczeniem zawodowym. Czasem warto dać szansę kandydatom wyróżniającym się wysokim poziomem tzw. kompetencji miękkich, takich jak empatia, komunikatywność, cierpliwość czy opanowanie, koniecznych w pracy rejestracji. Wiedzę stricte merytoryczną można uzupełnić, a cierpliwości jest się trudno nauczyć.

  Kobieta podczas nauki w domu

  Szkolenia dla rejestracji – jakie kompetencje należy nieustannie podnosić?

  Jak już wcześniej wspomniano, zrekrutowanie zespołu rejestracji medycznej – nawet składającego się z osób o kierunkowym wykształceniu i doświadczeniu zawodowym – nie oznacza, że menedżer może pozostawić go bez opieki. Ważnym elementem tej opieki jest umożliwienie rejestratorkom uczestnictwa w kursach i szkoleniach, które podniosą ich umiejętności oraz kompetencje.

  W Medidesk zdajemy sobie sprawę, że wysoko wykwalifikowana rejestracja zapewnia sprawność pracy placówki, daje gwarancję najwyższej jakości obsługi pacjenta, wykonuje wszystkie zadania i wizerunkowe. Z naszego doświadczenia wziął się pomysł na przygotowanie autorskich szkoleń dla rejestratorek, umożliwiających poszerzenie wiedzy i umiejętności z obszarów kluczowych dla pracy rejestracji.

  • Trudny pacjent – jest to szkolenie, dzięki któremu pracownicy rejestracji poznają sposoby skutecznej komunikacji z trudnymi pacjentami, uczą się asertywności oraz sposobów rozwiązywania konfliktów i sytuacji stresujących.
  • Skuteczna rejestracja – jest to szkolenie ukierunkowane na rozwój umiejętności organizacyjnych oraz wspomagających codzienne funkcjonowanie rejestracji. Pozwala ono na poprawę efektywności oraz optymalizację czasu pracy.
  • RODO bez tajemnic – uczestnicy tego szkolenia zyskują wiedzę dotyczącą prowadzenia, przetwarzania oraz udostępniania dokumentacji medycznej w świetle obowiązujących przepisów RODO.
  • Skuteczna sprzedaż usług medycznych – w trakcie tego szkolenia pracownicy rejestracji zyskują wiedzę dotyczącą sprzedaży usług medycznych świadczonych w placówce.

  Jak wybrać dobre szkolenie dla rejestracji medycznej?

  Wybierając szkolenie dla rejestracji medycznej warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki którym przyniesie ono oczekiwane efekty. Po pierwsze – zakres i tematyka szkolenia powinny być dopasowane do specyfiki pracy rejestracji medycznej. Warto inwestować jedynie w takie szkolenia, które wniosą do pracy rejestracji konkretne nowe umiejętności i przyniosą określone efekty, np. w postaci zwiększenia liczby umówionych na wizytę pacjentów.

  Bardzo ważna jest osoba prowadząca szkolenie – szkolenie nie jest wykładem, a trener nie jest wykładowcą. Podczas dobrego szkolenia teoria to jedynie niewielka część programu, a czasami nawet jej brak. Przykłady, case studies, ćwiczenia – praktyczne, aktywizujące uczestników formy szkolenia są o wiele bardziej efektywne i przekładają się na zdobywanie konkretnych umiejętności.

  Jeżeli mamy do wyboru kilka podobnych kursów i szkoleń, warto porównać dotyczące ich opinie. Referencje od zadowolonych uczestników wcześniejszych szkoleń z pewnością są dużym atutem.

  Szkolenia dla rejestracji – w czasie ogromnej rywalizacji na rynku ochrony zdrowia, zwłaszcza prywatnej – mogą być potężną przewagą konkurencyjną, więc warto w nie zainwestować. Jeśli jesteś zainteresowany szkoleniami organizowanymi przez naszą firmę Medidesk, zajrzyj na stronę https://medidesk.pl/nasze-szkolenia/ i wypełnij formularz kontaktowy, a wyślemy Ci pełną ofertę szkoleniową. Zapraszamy!

  Umów się na bezpłatną prezentację Medidesk

   Przetestuj Medidesk bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań

    Umów się na bezpłatną prezentację Medidesk

     Zostaw swoje dane, aby poznać ofertę Medidesk