Wróć do bloga

Kategoria wpisu: Nowości

Medidesk wspiera akcję Onkoodpowiedzialni

Medidesk wspiera akcję Onkoodpowiedzialni

Rusza druga odsłona akcji onkoodpowiedzialni, której inicjatorem i propagatorem jest nasz klient Grupa NEO Hospital. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na możliwości związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów.

Pierwsza odsłona wydarzenia poświęcona była nowotworom ginekologicznym, kolejna poruszy temat raka jelita grubego – jednego z najpoważniejszych problemów onkologicznych w Polsce.

 

Akcja onkoodpowiedzialni

Według Krajowego Rejestru Nowotworów opublikowanego w 2020 r. nowotwory jelita grubego i odbytu, które dotykają najczęściej osoby po 50 roku życia, są trzecim co do zasady występującym na świecie nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet.

Szansą na skuteczne leczenie każdego nowotworu jest jego wykrycie we wczesnym stadium. Niestety w Polsce w ponad ¼ przypadków diagnoza stawiana jest zbyt późno, w momencie gdy rokowania są na dużo niższym poziomie niż w przypadku pacjentów, którzy regularnie uczestniczą w badaniach profilaktycznych.

Pandemia COVID-19 spowodowała, że leczenie pacjentów onkologicznych stało się jeszcze większym wyzwaniem niż dotychczas. Miały na to wpływ m.in. wydłużone terminy diagnostyki, mniejsza liczba lekarzy czy przekształcanie oddziałów onkologicznych w placówki “covidowe”.

W związku z tym w miesiącach kwiecień-maj 2020 roku nastąpiło załamanie liczby przeprowadzonych badań profilaktycznych, które wykonuje się, aby wykryć problemy zdrowotne na wczesnym etapie zaawansowania – gdy istnieje największa szansa na szybki powrót do zdrowia.

Dlatego tak mocno w trakcie akcji onkoodpowiedzialni podkreślana jest rola badań przesiewowych, z których korzysta w Polsce nadal zbyt mało uprawnionych osób.

„Przed pandemią było to kilkanaście procent uprawnionych osób, a obecnie poniżej 10 proc.” – mówi Joanna Szyman, Prezes Zarządu Grupy Neo Hospital.

W ramach sierpniowej akcji onkoodpowiedzialni przewidziane są bezpłatne badania i konsultacje dla pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego, wirtualne spotkania z lekarzami i psychoonkologiami, którzy odpowiedzą na pytania jak powinna wyglądać profilaktyka onkologiczna oraz informacje na temat nowoczesnych metod leczenia operacyjnego raka jelita grubego z wykorzystaniem robota da Vinci.

Więcej informacji o akcji na stronie internetowej https://onkoodpowiedzialni.pl/

Umów się na bezpłatną prezentację Medidesk

    Przetestuj Medidesk bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań

      Umów się na bezpłatną prezentację Medidesk

        Zostaw swoje dane, aby poznać ofertę Medidesk