Widok listy

Wprowadzenie Polskiego Ładu – zmiany podatkowe dla branży medycznej

Nowy Polski Ład

Prezydent podpisał Polski Ład. Już wkrótce czekają nas duże zmiany – i nie chodzi tu tylko o „Plan na zdrowie”. Zawody medyczne oraz placówki ochrony zdrowia dotkną liczne zmiany podatkowe. Jak Polski Ład wpłynie na zarządzanie biznesem medycznym? Sprawdzamy.

Polski Ład a zarządzanie biznesem medycznym

Już w przyszłym roku przedsiębiorców i pracowników czekają istotne zmiany w prawie podatkowym. Polski Ład dotyka praktycznie wszystkich branż – również branży medycznej. To, co szczególnie powinno zwrócić uwagę medyków, to zmiany dotyczące podatku zryczałtowanego oraz składki zdrowotnej. Co więcej, znacznie ograniczony zostanie dostęp do rozliczania się w formie karty podatkowej. To jednak nie wszystko. W Nowym Ładzie przewidziano również wykreślenie zawodów medycznych z listy wolnych zawodów. Fakt ten bez wątpienia wpłynie na działalność wielu praktyków. Dlatego już dziś warto zainteresować się zmianami i zaplanować przyszły sposób rozliczania się. Polski Ład a zarządzanie biznesem medycznym – poniżej znajdziesz odpowiedzi na najbardziej palące pytania.

Zawody medyczne a karta podatkowa w 2022 r.

Karta podatkowa to prosty sposób rozliczania się, korzystny dla wielu wolnych zawodów. Jest on często wybierany przez osoby z branży medycznej. W ich przypadku wysokość podatku zależy od tego, ile godzin poświęcą na wykonywanie zawodu w danym miesiącu. Z początkiem 2021 r. za sprawą korekty przepisów jeszcze większa liczba medyków mogła skorzystać z tej formy opodatkowania. Rok 2022 niesie już jednak zmiany. Z dniem 1 stycznia 2022 r. podatnicy stracą prawo do złożenia wniosku o rozliczanie się w formie karty podatkowej. To oznacza, że osoby zainteresowane tą formą opodatkowania nie będą mogły jej już wybrać po nowym roku. Jest to zła wiadomość dla tych, którzy nie zdążyli zdecydować się na nią w roku 2021.

A co z obecnymi podatnikami? Zgodnie z zapowiedziami firma, która w poprzednim roku rozliczała się na zasadach karty podatkowej i z tego nie zrezygnowała, może kontynuować rozliczanie się w tej formie. W 2022 r. otrzyma zaktualizowaną informację o stawce na bieżący rok, a później na kolejne lata. Jest jednak jedno „ale”. Nowe przepisy nie dopuszczają do tej formy opodatkowania przedstawicieli zawodów medycznych, którzy wykonują działalność na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej. W praktyce chodzi tu o medyków z własną działalnością gospodarczą, związanych kontraktem z przychodnią lub szpitalem. Kontynuować rozliczenie w formie karty podatkowej będą mogli jedynie ci, którzy korzystali z tej formy opodatkowania w 2021 r., a swoje świadczenia wykonują indywidualnie na rzecz pacjentów.

Podatek zryczałtowany dla osób wykonujących zawody medyczne

Inną formą opodatkowania często wybieraną przez zawody medyczne jest ryczałt. Obecnie przewiduje on dwie stawki – 17% dla wolnych zawodów (wykonywanych osobiście): lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, psychologów, fizjoterapeutów oraz 15% w przypadku usług szpitali, ogólnej lub specjalistycznej praktyki lekarskiej, praktyki dentystycznej oraz pozostałych usług w zakresie opieki zdrowotnej, w przypadku których zatrudniane są inne osoby. Polski Ład wprowadza jednak znaczącą zmianę. Zawody medyczne zostają skreślone z listy wolnych zawodów. W związku z tym nie będą one zobligowane do stawki podatkowej 17%, nawet gdy praktyka jest wykonywana osobiście i bezpośrednio na rzecz pacjentów. Co więcej, stawka ryczałtu zostaje obniżona z 15% do 14%. W przypadku medyków wykonujących (do tej pory) wolny zawód stawka spadnie więc z 17% do 14%.

Polski Ład a składka zdrowotna

Trzeba jednak pamiętać o nieco bardziej kontrowersyjnej zmianie, jaką niesie Polski Ład. Nowe przepisy dotykają składki zdrowotnej. W ich wyniku ani pracownicy, ani przedsiębiorcy nie będą mogli już jej odliczyć od podatku, co do tej pory w wielu przypadkach obniżało jego wartość. Co więcej, w zależności od wybranego sposobu rozliczenia, rośnie też wysokość samej składki. W przypadku:

  • opodatkowania na zasadach ogólnych stawka procentowa nadal będzie wynosiła 9%, jednak zmieni się podstawa wymiaru,
  • opodatkowania na zasadach ryczałtu – 9% obliczane na podstawie wysokości przychodów rocznych,
  • podatku liniowego – 4,9% od dochodu (nie może być jednak niższa niż 9% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę),
  • karty podatkowej – 9% minimalnego wynagrodzenia z 1 stycznia roku składkowego (bez możliwości odliczenia składki od podatku).

Zmiany w prowadzeniu działalności gospodarczej dla lekarzy

W 2022 r. bez wątpienia czeka nas wiele zmian organizacyjnych w branży medycznej. Aktualną formę prowadzenia działalności będzie musiało przemyśleć wielu lekarzy, pielęgniarek, techników dentystycznych, czy felczerów. Polski Ład może znacząco wpłynąć na przedsiębiorców i ich zarządzanie ich biznesem medycznym. Proponowane zmiany dotyczą praktycznie każdej formy opodatkowania. Warto podkreślić rolę skreślenia zawodów medycznych z listy wolnych zawodów. Dla medyków oznacza to niższy ryczałt, ale i wyższą stawkę zdrowotną. Co więcej, warto zauważyć, że zmiana ta niesie zmiany nie tylko w rozliczeniach, ale też innych aspektach wykonywania wolnego zawodu (np. korzystania z optymalnych warunków kredytowych, ale też niezależności w podejmowaniu decyzji).