Wróć do bloga

Kategoria wpisu: Dla Managera

Dla Managera Łukasz Grzanek | 2020-01-17

Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020 – digitalizacja i start-upy w medycynie

Czas czytania: < 1 minuta
Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020 – digitalizacja i start-upy w medycynie
Dziewiąta edycja wydarzenia Priorytety w Ochronie Zdrowia zorganizowana przez wydawnictwo Termedia już za nami. W tym roku tematyką konferencji było inteligentne wykorzystywanie danych w ochronie zdrowia, zdrowie publiczne, polityka lekowa, a także rola prywatnego sektora opieki zdrowotnej w Polsce. 

Wypróbuj Medidesk bezpłatnie!

Konferencja odbyła się 16 stycznia br. w Zamku Królewskim w Warszawie. Wydarzenie zgromadziło ponad 500 osób, żywo zainteresowanych kierunkami rozwoju opieki medycznej, ekspertów i specjalistów branży informatycznej oraz leczniczej. Liderzy opinii, przedstawiciele najważniejszych urzędów (Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia), praktycy i reprezentanci kluczowych organizacji, debatowali o finansach i zarządzaniu w opiece zdrowotnej. W trakcie konferencji poruszane były tematy rozwoju branży farmaceutycznej, sieciach szpitali, roli Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a także start-upów medycznych. 

Digitalizacja polskiej branży ochrony zdrowia

Wśród panelistów bloku poświęconego cyfryzacji i informatyzacji sektora zdrowotnego nie cichły głosy dotyczące jakości świadczenia opieki zdrowotnej. Wniosek płynący z dyskusji jest jeden – digitalizacja jest kluczem do sukcesu transformacji polskiej ochrony zdrowia. Otwartość pacjentów i lekarzy na nowoczesne technologie widoczna jest w wynikach raportu „Future Health Index 2019” przygotowanego na zlecenie firmy Philips – to ważny i pozytywny sygnał dla wszystkich interesariuszy.

Kluczowe wnioski płynące z raportu  „Future Health Index 2019”:

Nie ma wątpliwości, że wyniki tegorocznego raportu napawają optymizmem. Polska jest krajem otwartym na technologie cyfrowe w medycynie. Chcą tego zarówno lekarze, jak i pacjenci – to duża szansa dla poprawy jakości i bezpieczeństwa opieki medycznej w naszym kraju. Analizując wyniki opracowania, uwagę zwraca także wysoka gotowość polskich profesjonalistów medycznych do korzystania z technologii cyfrowych w praktyce klinicznej. Ogólnodostępną wersję raportu można pobrać tutaj.

Start-upy w medycynie

Równie ciekawym obszarem, szeroko poruszanym w trakcie spotkania jest rola startup-ów w rozwoju i podnoszeniu jakości opieki zdrowotnej w podmiotach medycznych. Punktem wyjścia do dyskusji na ten temat jest zaprezentowany w trakcie spotkania raport Polskiej Federacji Szpitali oraz Stowarzyszenia Młodzi Menedżerowie Medycyny – Top Disruptors in Healthcare 2020.

Raport

Raport ten po raz pierwszy, na tak dużą skalę, zbiera i strukturyzuje wiedzę na temat różnych inicjatyw na rynku start-upów medycznych w Polsce. Znajduje się w nim szczegółowy opis 74 startupów medycznych. Według Polskiego Funduszu Rozwoju stanowi to 50% rynku zarejestrowanych start-upów operujących w Polsce w tej branży. 

Raport jest ogólnodostępny dla wszystkich zainteresowanych. W publikacji nie zabrakło też spółki Medidesk oraz naszej roli w poprawianiu i podnoszeniu jakości obsługi pacjentów w rejestracjach podmiotów medycznych.

Priorytety w Ochronie Zdrowia na 2020 rok

Do priorytetów w ochronie zdrowia w bieżącym roku, na które najczęściej wskazywali decydenci i eksperci zgromadzeni na wydarzeniu należą:

Wykonane działania w zakresie informatyzacji tego sektora – e-zwolnienia czy e-recepty – już funkcjonują w świadomości pacjentów jak i lekarzy. Wyzwaniem jest jednak nadal wdrożenie e-dokumentacji medycznej, e-skierowań i pozostałych elementy platformy P1 Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. 

Przetestuj Medidesk bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań

Umów się na bezpłatną prezentację Medidesk

Zostaw swoje dane, aby poznać ofertę Medidesk