
Obowiązek sporządzania raportu o zranieniach ma na celu zwiększenie efektywności podejmowanych przez pracodawcę działań ograniczających liczbę zranień. Sporządzenie raportu obowiązuje wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, w których wykorzystywane są ostre narzędzia służące do cięcia i kłucia, mogące spowodować zranienie lub przeniesienie zakażenia.
Obowiązek sporządzania raportu o zranieniach raz na pół roku ma przyczyniać się do tego, że podmiot wykonujący działalność leczniczą będzie stale podejmować działania zmierzające do eliminacji narażenia na zranienia. Tym samym staną się one standardem, który będzie chronić pacjentów przed zakażeniami bez narażania zdrowia i życia lekarzy, pielęgniarek i niższego personelu medycznego.
Konsekwencje braku raportu o zranieniach
Niewywiązanie się z obowiązku przestrzegania przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przez podmiot prowadzący działalność leczniczą przewidziana jest grzywna od 1.000 do 30.000 zł.
Zawartość raportu o zranieniach
Raport o zranieniach ostrymi narzędziami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych powinien zawierać m.in.:
- zestawienie liczby zranień ostrymi narzędziami, do których doszło w podmiocie leczniczym w okresie sprawozdawczym oraz w równym mu długością okresie poprzedzającym, w podziale na jednostki organizacyjne podmiotu leczniczego,
- zestawienie stosowanych w podmiocie leczniczym rodzajów ostrych narzędzi, z wyszczególnieniem, które z nich zawierają rozwiązania chroniące przed zranieniem,
- analizę okoliczności i przyczyn zranień, ze szczególnym uwzględnieniem ich przyczyn systemowych.
PS Czy chcesz się dowiedzieć, co zawrzeć w propozycjach możliwych działań mających na celu ograniczenie liczby zranień? Testuj portal SerwisZOZ.pl bezpłatnie przez 14 dni. Sprawdź »