Widok listy

Poradnik managera cz. 2. Marketing medyczny w pigułce – Google Ads

Marketing medyczny w internecie można prowadzić na kilka sposobów – od tych darmowych, po te płatne. Jednym z nich jest reklama w wyszukiwarkach. Wiele osób sięga po nią z nadzieją szybkiego pozyskania wysokich zasięgów. Od czego jednak zacząć? Jak podejść do płatnej reklamy, by zyskać efekty i nie przepalać środków? W tym artykule przeanalizujemy, na co zwrócić uwagę, planując kampanię Google Ads placówki medycznej.

SEO vs Google Ads

W poprzedniej części tekstu zostały przybliżone sposoby uzyskania jak najlepszych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarka Google umożliwia jednak również inne możliwości wyróżnienia się. Google Ads, czyli płatne reklamy, mogą być traktowane jako szybsza droga do większych zasięgów lub wsparcie działań SEO w dotarciu do większej liczby użytkowników. Faktem jest, że te drugie wymagają większych nakładów pracy, a na ich wyniki czasem trzeba czekać tygodnie lub miesiące. Tymczasem pierwsze efekty reklam możemy odczuć już w ciągu pierwszych kilku dni po uruchomieniu kampanii. Ponadto Google Ads pozwala nam zaprezentować się szerszej publiczności – zarówno w wyszukiwarce, jak i w całej sieci reklamowej. Do minusów tej formy promocji należy czas utrzymywania się efektów – pojawiają się one tak długo, jak długo opłacana jest reklama. Pod tym względem ustępuje ona działaniom SEO, które z czasem przynoszą coraz lepsze efekty.

Google Ads – jak działać skutecznie i nie przepalać środków?

Kluczem do efektywnej reklamy jest jej planowanie. Podstawowym błędem zarówno w marketingu medycznym, jak i marketingu innych branż, jest działanie bez określonych priorytetów. Przede wszystkim należy ustalić cele konwersji. W pierwszej kolejności definiujemy więc czynności, które powinni wykonać użytkownicy, by nasze działania reklamowe można było uznać za skuteczne. W e-commerce konwersją najczęściej jest dokonanie zakupu, a w przypadku placówek medycznych – kontakt w celu umówienia na wizytę. Mierzyć konwersję możemy na kilka sposobów np. poprzez:

  • zliczanie liczby kliknięć w przycisk przeznaczony do kontaktu, rozszerzenie z numerem telefonu, czy też w specjalny przycisk „zadzwoń”, „napisz do nas” itp.,
  • zliczanie liczby zapytań w dedykowanym formularzu kontaktowym, czy na czacie,
  • zliczanie liczby połączeń wykonanych z numeru telefonu podanego na stronie internetowej,
  • monitorowanie czasu spędzanego na danej podstronie.

Wyznaczając cele konwersji, warto dobrze przemyśleć, jakie działania użytkowników uważamy za pożądane w kontekście danej kampanii. Im więcej szczegółowych danych dostarczymy do Google Ads, tym lepiej algorytm będzie mógł dopasować nasze reklamy. W niektórych przypadkach warto zaimportować cele z danymi zdefiniowanymi w Google Analytics czy w systemie CRM, którego używa firma.

Jak ustawić kampanię Google Ads dla placówki medycznej?

W kolejnym kroku przechodzimy do konstruowania kampanii reklamowej. W pierwszej kolejności zostaniemy poproszeni o wybranie celu, który ma ona realizować. Na tej podstawie narzędzie podpowiada nam najlepsze typy kampanii dopasowane do naszych potrzeb. Możemy je również wybrać samodzielnie, nie korzystając z podpowiedzi. Do wyboru mamy:

  • kampanie w sieci wyszukiwania (reklamy tekstowe witryny pojawiające się w wynikach wyszukiwania, na daną frazę kluczową),
  • kampanie w sieci reklamowej (reklamy w postaci graficznej wyświetlane podczas przeglądania witryn internetowych innych niż nasza witryna),
  • kampanie wideo (reklamy w postaci wideo wyświetlane w serwisie YouTube i innych witrynach),
  • kampanie produktowe (reklamy przekierowujące bezpośrednio do poszczególnych produktów – wyświetlające odnośniki w wynikach wyszukiwania i na karcie „zakupy” w wyszukiwarce Google),
  • kampanie promujące aplikacje (reklamy zachęcające do pobrania i instalacji aplikacji, wyświetlane w sieci wyszukiwania, a także w Google Play, YouTube, na kartach Discover oraz na stronach internetowych i w aplikacjach)
  • kampanie lokalne (promowanie biznesu w konkretnej lokalizacji w wielu kanałach optymalizowane pod kątem sieci wyszukiwania, sieci reklamowej, a także Map Google i YouTube),
  • kampanie inteligentne (kampanie zarządzane przez inteligentny algorytm Google, na podstawie informacji podanych przez użytkownika),
  • kampanie Performance Max (kampanie w wielu kanałach jednocześnie).

Marketing medyczny w wyszukiwarce

Reklama w sieci wyszukiwania to jedna z opcji, które z pewnością sprawdzą się w marketingu medycznym. Dzięki niej możemy wzmacniać efekty działań SEO, a także docierać do całkiem nowych użytkowników. Reklama w wyszukiwarce bazuje na frazach kluczowych. Podobnie jak w przypadku dobrych wyników organicznych, pozwala nam dotrzeć do potencjalnych klientów, którzy właśnie w danym momencie poszukują rozwiązań, które możemy im zaoferować. Aktualnie reklamy w wyszukiwarce pojawiają się na szczycie wyników wyszukiwania. Niekiedy możemy je znaleźć również na dole, pod wynikami organicznymi. Na pierwszej stronie wyników wyszukiwania na daną frazę może się znaleźć maksymalnie osiem reklam. Na dane hasło może wyświetlać się równocześnie tylko jedna pozycja od danego reklamodawcy. Reklamy mają formę tekstową. Przekierowują do konkretnych stron docelowych lub ich podstron. Dopuszczane są rozszerzenia w postaci dodatkowych linków lub informacji. O ich formie i wyświetlaniu decyduje algorytm wyszukiwarki Google.

AdRank – czym jest i co na niego wpływa?

AdRank to ranking, który określa pojawianie się i kolejność reklam. Algorytm wyszukiwarki Google wybiera najlepiej dopasowane i wartościowe treści, zanim wyświetli je użytkownikowi. Wyższa ocena w AdRank to większa szansa na pojawienie się naszej reklamy wynikach wyszukiwania, a także wyższą jej pozycję wśród linków sponsorowanych. Tworząc kampanię, musimy więc uwzględnić wiele elementów, aby była ona możliwie skuteczna. Na AdRank wpływa:

  • wysokość stawki, którą deklarujemy,
  • jakość samej reklamy (przewidywany CTR, trafność), a także jakość strony, do której prowadzi,
  • minimalne progi rankingu reklamy,
  • konkurencyjność,
  • dopasowanie do kontekstu wyszukiwania,
  • spodziewany wpływ rozszerzeń i innych formatów reklam.

Jak tworzyć efektywne reklamy w wyszukiwarce internetowej?

Marketing medyczny w Google Ads to złożone zagadnienie. Sprowadza się jednak do kilku kwestii. Kluczowe jest sprecyzowanie, do jakich odbiorców zamierzamy dotrzeć, co chcemy im przekazać i w jaki sposób zamierzamy to zrobić. Budżet to jest istotny, jednak w przypadku reklam w Google, nie zawsze gwarantuje on najlepsze pozycje. Algorytmy biorą pod uwagę również szereg innych czynników. Coraz lepiej rozumieją, jakich informacji szukają w danym momencie użytkownicy. Jeśli my, jako reklamodawcy, również to zrozumiemy, z łatwością stworzymy reklamę, która do nich dotrze i sprawi, że zainteresują się naszymi usługami. Jak to zrobić? Warto zastanowić się nad takimi kwestiami, jak:

  • cel (intencja) użytkownika wpisującego dane hasło w wyszukiwarkę,
  • lokalizacja pożądanych odbiorców naszej reklamy,
  • język, jakim się posługują (i jakiego domyślnie używają w swojej przeglądarce),
  • strategię ustalania stawek,
  • data trwania kampanii,
  • treść wyświetlana w wyszukiwarce,
  • wyodrębnienie najważniejszych informacji, które chcemy przekazać,
  • łatwość poruszania się po stronie internetowej i wykonania pożądanych czynności (konwersji),
  • jakość witryny internetowej (optymalizacja pod kątem wyszukiwarki).

O tym, jak zadbać o odpowiednią optymalizację strony, przeczytasz w poprzedniej części tego artykułu. Już wkrótce trzecia część tekstu na temat marketingu medycznego w internecie, z której dowiesz się, jak prowadzić profil i ustawiać kampanie reklamowe w mediach społecznościowych.