Kategoria wpisu: Dla Managera
Prowadzenie działalności medycznej to wiele wyzwań – w tym również tych na tle formalnym i prawnym. Niewiedza oraz niektóre pomyłki mogą nas słono kosztować. Wiele pułapek czyha na placówki medyczne podczas udostępniania dokumentacji medycznej. O tym, jak się przed nimi uchronić opowiadała podczas V konferencji AMOZ Patrycja Zawadzka – radczyni prawna w Cieciórski, Wacławik Spółka Partnerska Radców Prawnych.
Burzliwe zmiany w prawie medycznym z ostatnich lat nie zrewolucjonizowały kwestii udostępniania dokumentacji medycznej. Zmieniło się niewiele. Pojawiły się natomiast nowe okoliczności, w których dane mogą być udostępniane. Przyczyniła się do tego cyfryzacja służby zdrowia oraz niecodzienne sytuacje związane z pandemią i jej skutkami. Nadal jednak podstawą do udostępniania dokumentacji medycznej jest Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Art. 26 pkt 1 mówi o tym, że „[p]odmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta”. Oznacza to, że pacjent ma prawo zażądać udostępnienie swojej dokumentacji medycznej, a placówka ma obowiązek wypełnić tę prośbę.
Obecnie w świetle prawa obowiązują następujące formy udostępniania dokumentacji:
Udostępnianie dokumentacji medycznej może budzić nieco obaw. Ryzyko wiąże się m.in. z:
Prowadzenie dokumentacji medycznej w placówkach medycznych nie jest wolne od błędów. Jak informuje BIP, w II kwartale 2021 r. w placówkach medycznych przeprowadzonych zostało 144 kontroli. Aż 117 z nich zakończyło się oceną negatywną lub pozytywną – ale ze wskazaniem uchybień[1]. Dotyczą one różnych aspektów działalności placówek. Nie ma jednak wątpliwości, że jedną z płaszczyzn, na której dochodzi do błędów, jest udostępnianie dokumentacji medycznej. Jest to np.:
Na szczęście istnieją sposoby, by uchronić placówkę, przed wyżej wymienionymi błędami. Jednym ze sposobów rekomendowanym przez panią Patrycję Zawadzką jest rzetelne notowanie zdarzeń związanych udostępnianiem dokumentacji medycznej. W pisemnych adnotacjach powinny znaleźć się m.in. informacje o próbach uzyskania dostępu, jego odmowie, czy nieodebraniu dokumentacji przez pacjenta. Nie sposób przecenić również roli spójnych procedur wewnętrznych dotyczących udostępniania. Dzięki nim pracownicy wiedzą, jak zachować się w określonych sytuacjach, co pozwala uniknąć niepotrzebnego zamieszania. Nawet najlepsza i najsprawniejsza obsługa pacjentów nie zwalnia nas jednak ze sprawowania kontroli nad dostępami do systemów, które zawierają dane pacjentów. Powinny być one odpowiednio zabezpieczone, a dostęp powierzany jedynie uprawnionym osobom. Pani Patrycja Zawadzka podkreśla również wagę reagowania na skargi pacjentów. Rozmowa i sprawne wyjaśnienie sytuacji może nas uchronić przed kłopotliwymi roszczeniami i skargami.
[1] https://www.nfz.gov.pl/bip/kontrole/kontrole-w-ii-kwartale-2021-r-,6417.html