Widok listy

Nowoczesne narzędzia oraz technologie dla podstawowej opieki zdrowotnej

nowoczesne technologie w medycynie

Polski system podstawowej opieki zdrowotnej obecnie przeżywa dość duży rozwój technologiczny. Pojawiły się e-skierowania, możliwe jest wystawianie e-recept, a z powodu pandemii koronawirusa bezpośredni kontakt z lekarzem został zastąpiony w większości przypadków teleporadami. O ile jednak nowoczesne narzędzia i technologie pozytywnie wpływają na rozwój medycyny oraz obsługę pacjentów, o tyle mają też negatywne skutki w postaci rezygnacji wielu starszych, doświadczonych lekarzy, którzy nie są tak zaprzyjaźnieni z technologią. O nowoczesnych narzędziach oraz technologiach dla podstawowej opieki zdrowotnej opowiedział podczas AMOZ III Jakub Grabski, Product Manager Jutro Medical.

Obecne nowinki technologiczne w podstawowej opiece zdrowia

Wśród obecnych nowinek technologicznych, które znajdują zastosowanie w podstawowej opiece zdrowotnej, Jakub Grabski z Jutro Medical wskazał między innymi StethoMe, VitalPatch, CloudDX z Tricoderem oraz Higo.

StethoMe umożliwia profesjonalne badania osłuchowe w domu, a co za tym idzie – inteligentną kontrolę astmy. Urządzenie zapewnia możliwość nagrywania, a następnie odtwarzania dźwięków z klatki piersiowej. Do rozpoznawania dźwięków wykorzystywana jest w tym przypadku sztuczna inteligencja, rozpoznająca ewentualne niepokojące sygnały. Produkt ten może być wykorzystywany w zdalnej opiece medycznej pacjentów chorujących na astmę.

VitalPatch jest niewielkim i dyskretnym urządzeniem bezprzewodowym, które pozwala monitorować stan zdrowia pacjenta. Dzięki temu łatwemu w użytkowaniu urządzeniu można ograniczyć liczbę wizyt u pacjentów przewlekle chorych, mając zdalną kontrolę nad ich stanem zdrowia. VitalPatch wykonuje EKG jednoprzewodowe i odczytuje takie wskaźniki, jak tętno, częstość oddechów, zmienność rytmu serca, temperatura ciała, postawa ciała, umożliwia także wykrywanie ruchu oraz upadku użytkownika, a wszystkie dane medyczne przechowywane są w chmurze.

CloudDX to gotowy zestaw, który umożliwia zdalną opiekę nad pacjentem. Zapewnia nie tylko łatwość w dostarczaniu historycznych danych, ale też cechuje go prostota rozwiązania. Dołączając do niego Tricoder możliwe jest samodzielne rozpoznawanie przez pacjenta do 19 jednostek chorobowych oraz samodzielne śledzenie stanu zdrowia.

Higo to z kolei polska innowacja, która umożliwia zebranie szerokiego spektrum parametrów. To niewielkie urządzenie medyczne potrafi zastąpić wywiad medyczny w gabinecie lekarskim. Umożliwia takie działania, jak pomiar temperatury, badanie obrazowe ucha, osłuchiwanie płuc, nagranie kaszlu i oddechu, osłuchiwanie serca i pomiar tętna, badanie obrazowe gardła, osłuchiwanie brzucha czy też badanie obrazowe skóry i całego ciała.

nowoczesne technologie w medycynie

Aktywizacja zawodowa doświadczonych lekarzy w kontekście postępującej komputeryzacji służby zdrowia

Uwzględniając coraz większą liczbę cyfrowych rozwiązań, nie brak powstających obecnie nowoczesnych przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, takich jak Jutro Medical. O ile jednak młodzi lekarze i pracownicy ochrony zdrowia są na bieżąco z postępującą komputeryzacją, o tyle potrzebna jest aktywizacja zawodowa doświadczonych lekarzy. W wielu przypadkach bowiem to właśnie spowolnienie pracy przez problemy z nowymi technologiami czy też złożoność systemów medycznych są powodem rezygnacji lekarzy seniorów, podczas gdy ich doświadczenie mogłoby się przydać nie tylko pacjentom, ale również młodszej części personelu medycznego. Negatywny wpływ ma także skomplikowana procedura logowania do serwisu gabinet.gov.pl, czy też nieintuicyjna autoryzacja wystawianych tam dokumentów. Jak wesprzeć w tej sytuacji lekarzy seniorów?

Przede wszystkim należ mieć na uwadze fakt, że powinniśmy szkolić nie tylko nowych pracowników, ale także obecnych w danej placówce od lat. Trzeba jednak pamiętać o tym, by dostosować szkolenia do wieku uczestników. Można rozważyć przygotowanie materiałów, pokazujących zmiany w systemie oraz wyjaśniających krok po kroku, jak korzystać z nowinek technologicznych. Warto także postawić na obecność pielęgniarki bądź sekretarki medycznej, która pomoże lekarzowi w obsłudze narzędzi potrzebnych do wykonywania zawodu, odciążając go w kwestiach technologicznych.

Innym rozwiązaniem jest także zmiana roli zawodowej lekarzy seniorów i uczynienie z nich liderów, którzy będą zarządzać podmiotem bądź jednym z jego oddziałów. Ich zadaniem byłoby wówczas nadzorowanie pracy młodszych lekarzy i przekazywanie im swojego wieloletniego doświadczenia, którego nie da się kupić za żadne pieniądze.

[reklama id=”10676″]

Budowanie nowoczesnej sieci medycznej na przykładach USA i Wielkiej Brytanii

Podczas gdy w Polsce jesteśmy na etapie e-skierowań, e-recepty oraz teleporad, Zachód robi kolejne kroki w kierunku budowania nowoczesnej sieci medycznej. Wśród popularnych aplikacji znajduje się Babylon, umożliwiająca umówienie się do lekarza na wideoporadę lub teleporadę zaledwie w kilka sekund. Za pomocą aplikacji możliwe jest także przeanalizowanie swojego stanu zdrowia, monitorowanie nastroju, energii i aktywności czy też bezproblemowe dostarczanie recept, które można zrealizować w dowolnej aptece w Europie. Dostęp do lekarzy możliwy jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a wbudowane oprogramowanie pozwala sprawdzenie symptomów chorób u pacjenta.

Innym rozwiązaniem jest Kindbody – umożliwiające opiekę nad płodnością. Oferuje opiekę ginekologiczną, rozrodczą i rodzinną w nowoczesnych klinikach z zapleczem technologicznym. Jest to oferta dodatkowej opieki medycznej związanej z płodnością, jaką pracodawca może otoczyć swoich pracowników. Innym projektem dobrze funkcjonującym za granicą jest VillageMD, który umożliwia kontakt z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, optymalizując nie tylko pracę lekarzy, ale także doświadczenie pacjenta. W efekcie – wykorzystując we właściwy sposób dostępne nowinki technologiczne – i lekarze, i pacjenci mogą zyskać na postępującej cyfryzacji podstawowej opieki zdrowotnej.