Widok listy

Coaching managerski – jak być dobrym managerem placówki medycznej?

coaching managerski

Dobry manager nie tylko dba o rozwój placówki medycznej, w której jest zatrudniony, ale także – a może: przede wszystkim – rozwija własne kompetencje, z korzyścią dla wszystkich. Jedną z metod, pozwalających managerowi na odkrywanie i rozwijanie własnych talentów, umiejętności i zdolności jest coaching managerski. Czym on jest i w jaki sposób może być wykorzystywany? Odpowiedzi na te pytania udzieliła podczas jednego z naszych minionych webinarów specjalistka ds. coachingu, Sylwia Hadasz.

Czym jest coaching managerski i do kogo jest skierowany?

Jak wynika z definicji przygotowanej przez ICF Polska (International Coach Federation Polska), coaching stanowi towarzyszenie klientowi w kreatywnym procesie, który składnia do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału. W przypadku, gdy mówimy o coachingu managerskim, mamy na myśli proces doskonalenia kompetencji w obszarach przydatnych w byciu managerem. Coaching taki rozłożony jest w czasie, a jego efekty nie są widoczne od razu – każda zmiana musi mieć czas, aby wybrzmieć.

W ramach coachingu managerskiego pracuje się nad zwiększeniem pewności siebie w podejmowanych decyzjach. Obecnie, wymaga się od managera nie tylko aby był „kierownikiem”, ale także psychologiem, liderem, inspiratorem – tymczasem bardzo trudno jest łączyć w jednej osobie tyle ról. Otoczenie biznesowe cały czas się zmienia, natomiast znalezienie managera, który spełniałby wszystkie wymagania w jednej osobie jest praktycznie niemożliwe – to właśnie dlatego zapotrzebowanie na coaching stale rośnie.

coaching managerski

Wykorzystanie coachingu managerskiego

Coaching managerski przede wszystkim znajduje zastosowanie u tych pracowników, którzy aspirują do bycia managerami lub już nimi są, a równocześnie chcą odkryć w sobie ukryty potencjał, ćwiczyć umiejętności interpersonalne i być skuteczniejszymi w pracy. Coaching ponadto pomaga poszerzyć swoją świadomość, poradzić sobie ze złymi nawykami oraz obniżyć poziom stresu i – co równie istotne – nauczyć się z nim radzić.

Najczęściej podczas sesji coachingowych poruszane są takie tematy, jak trudności z podejmowaniem decyzji, trudności związane z budową autorytetu, obawa przed porażką oraz brak energii do pracy lub realizacji zadań. To właśnie te sytuacje najczęściej stają na przeszkodzie, by być dobrym managerem, co więcej – nierzadko są to problemy nawracające, dlatego warto je oswoić, opanować i zwiększyć pewność siebie, dzięki czemu łatwiej będzie im stawiać czoła każdego dnia.

Korzyści z coachingu dla managerów i podmiotu medycznego

Jak wynika ze statystyk dotyczących efektów coachingu managerskiego, korzyści osiągają nie tylko sami managerowie, ale i firmy, w których pracownicy objęci są coachingiem. Manager placówki medycznej może dzięki coachingowi poprawić swoją osobistą wydajność o 84%, ponadto o 58% wzrasta możliwość wypracowania przez niego rozwiązania dla konkretnych sytuacji. Na podobnym poziomie następuje wzmocnienie poczucia odpowiedzialności (52%), mamy też do czynienia z rozwojem świadomości (42%), kompetencji (38%), poprawą identyfikacji roli i skonkretyzowanych celów (27%) oraz przełamywaniem trudności (33%).

W przypadku firm, których pracownicy objęci są coachingiem zauważa się natomiast wzrost kreatywności (63%), a także wzrost wydajności organizacji i wzrost zaangażowania jej pracowników (w obu przypadkach 69%), lepsze wykorzystanie potencjału zespołu (79%) czy też wzrost motywacji (57%). Wskazuje się ponadto na wzmocnienie relacji interpersonalnych (35%) oraz ułatwienie akceptacji zmian stylów zarządzania czy kultury (39%).

Podsumowując, coaching managerski nie tylko wpływa na pewność siebie i zwiększenie wydajności pracy, ale także poprawia kompetencje komunikacyjne i interpersonalne, wzmacnia efektywność zespołów, usprawnia zarządzanie firmą oraz zarządzanie czasem, a równocześnie ułatwia pracownikom zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym, co przekłada się także na ich związki.

BĄDŹ W KONTAKCIE

Masz pytania?
Skontaktuj się!

Już ponad 600 placówek medycznych udoskonala swoje usługi i zwiększa swoje zarobki z Medidesk.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy Medidesk sprawdzi się w Twojej placówce, umów się na rozmowę z naszym ekspertem!

WEBINARY MEDIDESK

Jak zwiększyć
przychody placówki medycznej?

Co byś zrobił, gdybyśmy powiedzieli Ci, że możesz znacząco zwiększyć zarobki swojej kliniki, wprowadzając tylko kilka prostych zmian?

  • Skutecznie rozwijaj swoją placówkę
  • Poznaj aktualne trendy obsługi klienta
  • Buduj dobre relacje z pacjentami
  • Wdrażaj procedury, które zwiększą Twoją sprzedaż
Zapisz się