Wróć do bloga

Kategoria wpisu: Dla Managera

Coaching managerski – jak być dobrym managerem placówki medycznej?

Coaching managerski – jak być dobrym managerem placówki medycznej?

Dobry manager nie tylko dba o rozwój placówki medycznej, w której jest zatrudniony, ale także – a może: przede wszystkim – rozwija własne kompetencje, z korzyścią dla wszystkich. Jedną z metod, pozwalających managerowi na odkrywanie i rozwijanie własnych talentów, umiejętności i zdolności jest coaching managerski. Czym on jest i w jaki sposób może być wykorzystywany? Odpowiedzi na te pytania udzieliła podczas jednego z naszych minionych webinarów specjalistka ds. coachingu, Sylwia Hadasz.

Czym jest coaching managerski i do kogo jest skierowany?

Jak wynika z definicji przygotowanej przez ICF Polska (International Coach Federation Polska), coaching stanowi towarzyszenie klientowi w kreatywnym procesie, który składnia do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału. W przypadku, gdy mówimy o coachingu managerskim, mamy na myśli proces doskonalenia kompetencji w obszarach przydatnych w byciu managerem. Coaching taki rozłożony jest w czasie, a jego efekty nie są widoczne od razu – każda zmiana musi mieć czas, aby wybrzmieć.

W ramach coachingu managerskiego pracuje się nad zwiększeniem pewności siebie w podejmowanych decyzjach. Obecnie, wymaga się od managera nie tylko aby był „kierownikiem”, ale także psychologiem, liderem, inspiratorem – tymczasem bardzo trudno jest łączyć w jednej osobie tyle ról. Otoczenie biznesowe cały czas się zmienia, natomiast znalezienie managera, który spełniałby wszystkie wymagania w jednej osobie jest praktycznie niemożliwe – to właśnie dlatego zapotrzebowanie na coaching stale rośnie.

coaching managerski

Wykorzystanie coachingu managerskiego

Coaching managerski przede wszystkim znajduje zastosowanie u tych pracowników, którzy aspirują do bycia managerami lub już nimi są, a równocześnie chcą odkryć w sobie ukryty potencjał, ćwiczyć umiejętności interpersonalne i być skuteczniejszymi w pracy. Coaching ponadto pomaga poszerzyć swoją świadomość, poradzić sobie ze złymi nawykami oraz obniżyć poziom stresu i – co równie istotne – nauczyć się z nim radzić.

Najczęściej podczas sesji coachingowych poruszane są takie tematy, jak trudności z podejmowaniem decyzji, trudności związane z budową autorytetu, obawa przed porażką oraz brak energii do pracy lub realizacji zadań. To właśnie te sytuacje najczęściej stają na przeszkodzie, by być dobrym managerem, co więcej – nierzadko są to problemy nawracające, dlatego warto je oswoić, opanować i zwiększyć pewność siebie, dzięki czemu łatwiej będzie im stawiać czoła każdego dnia.

Korzyści z coachingu dla managerów i podmiotu medycznego

Jak wynika ze statystyk dotyczących efektów coachingu managerskiego, korzyści osiągają nie tylko sami managerowie, ale i firmy, w których pracownicy objęci są coachingiem. Manager placówki medycznej może dzięki coachingowi poprawić swoją osobistą wydajność o 84%, ponadto o 58% wzrasta możliwość wypracowania przez niego rozwiązania dla konkretnych sytuacji. Na podobnym poziomie następuje wzmocnienie poczucia odpowiedzialności (52%), mamy też do czynienia z rozwojem świadomości (42%), kompetencji (38%), poprawą identyfikacji roli i skonkretyzowanych celów (27%) oraz przełamywaniem trudności (33%).

W przypadku firm, których pracownicy objęci są coachingiem zauważa się natomiast wzrost kreatywności (63%), a także wzrost wydajności organizacji i wzrost zaangażowania jej pracowników (w obu przypadkach 69%), lepsze wykorzystanie potencjału zespołu (79%) czy też wzrost motywacji (57%). Wskazuje się ponadto na wzmocnienie relacji interpersonalnych (35%) oraz ułatwienie akceptacji zmian stylów zarządzania czy kultury (39%).

Podsumowując, coaching managerski nie tylko wpływa na pewność siebie i zwiększenie wydajności pracy, ale także poprawia kompetencje komunikacyjne i interpersonalne, wzmacnia efektywność zespołów, usprawnia zarządzanie firmą oraz zarządzanie czasem, a równocześnie ułatwia pracownikom zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym, co przekłada się także na ich związki.

Umów się na bezpłatną prezentację Medidesk

    Przetestuj Medidesk bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań

      Umów się na bezpłatną prezentację Medidesk

        Zostaw swoje dane, aby poznać ofertę Medidesk