Placówki medyczne – tak jak wszystkie inne firmy i organizacje działające na rynku – powinny cały czas podnosić standardy swoich działań. Muszą być ukierunkowane na potrzeby pacjentów, reagować na zachodzące na rynku zmiany, działać nowocześnie i efektywnie. Nie jest to możliwe bez managera placówki medycznej – czy wiesz, jakimi cechami powinna odznaczać się taka osoba?
Profesjonalne zarządzanie przychodnią, kliniką czy szpitalem nie jest łatwym zadaniem. Nagłaśniane co rusz w mediach przypadki zaniedbań dobitnie pokazują, jak ważny jest odpowiedni dobór kadry placówki, jak istotne jest umiejętne zarządzanie zespołem, motywowanie do pracy oraz sprawiedliwy i efektywny system ocen pracowniczych. W dobie rosnącej konkurencji placówka musi być ukierunkowana na potrzeby pacjenta, świadczyć usługi najwyższej jakości, otwierać się na technologiczne nowinki, umieć komunikować się z otoczeniem i budować swój pozytywny wizerunek. We wszystkich tych zadaniach nieodzowna jest rola menedżera placówki – sprawny, efektywny menedżer to dla każdej przychodni skarb i na szczęście coraz większa liczba właścicieli placówek zdaje sobie z tego sprawę.
Menedżer placówki medycznej – najważniejsze cechy
Rekrutując menedżera placówki medycznej warto zwrócić uwagę, czy kandydat posiada cechy szczególnie pożądane na tym stanowisku.
- Samodyscyplina
Jednym z głównych zadań menedżera placówki jest dbanie o to, by poszczególni pracownicy angażowali się w pracę oraz samodzielnie wykonywali swoje obowiązki. Powinien on więc być dla nich wzorem – od menedżera przychodni wymagana jest samodyscyplina, samodzielność
w wykonywaniu zadań oraz pełne zaangażowanie w pracę. Nie można bowiem skutecznie zarządzać grupą osób, jeśli samemu ma się problem z dyscypliną zawodową.
- Chęć uczenia się
Nawet jeśli kandydat na menedżera posiada imponujące wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe, musi być ciągle otwarty na naukę. Branża ochrony zdrowia jest bardzo wymagająca – nieustannie zmieniają się przepisy, rozwijają się technologie medyczne, dostępne są coraz bardziej innowacyjne sprzęty. I choć menedżer nie musi oczywiście posiadać specjalistycznej wiedzy medycznej, to orientacja w branży jest tu niezbędna.
- Etyka zawodowa
Nie ma wątpliwości, że głównym celem biznesowym placówek medycznych, przede wszystkim prywatnych, jest zarabianie pieniędzy. Nie można jednak dążyć do tego za wszelką cenę, lekceważąc specyfikę i delikatność branży, jaką jest ochrona zdrowia. Menedżer placówki w swojej codziennej pracy musi kierować się zasadami etyki, empatii i zrozumienia – zarówno wobec lekarzy, pozostałego personelu, jak i pacjentów.
- Zdolności organizacyjne
To do zadań menedżera placówki należy takie zorganizowanie jej pracy, by była efektywna, ukierunkowana na potrzeby pacjenta, a jednocześnie rentowna. Dobry menedżer potrafi opracować strategię organizacyjną i modyfikować ją jeśli tego wymagać będzie sytuacja. Przydatne są umiejętności z zakresu zarządzania organizacją, public relations, a także zdolności przywódcze i motywacyjne.
- Zdolność łagodzenia konfliktów
To naturalne, że w każdym zespole od czasu do czasu pojawią się konflikty – jest to nieuniknione. Dobry menedżer potrafi jednak łagodzić spory i rozwiązywać problemy, oczywiście z zachowaniem rzeczywistej oceny sytuacji. Bezstronność i sprawiedliwość przełożonego jest bardzo wysoko oceniana przez pracowników, a szybkie łagodzenie konfliktów pomaga budować pozytywną atmosferę w miejscu pracy.
Chcesz zwiększyć przychody swojej placówki i poprawić jakość obsługi pacjentów?
Z pewnością pomoże w tym zarówno doświadczony menedżer, jak i nasze autorskie narzędzie Medidesk – aplikacja, która pozwala zarządzać pracą recepcji, monitorować wskaźniki biznesowe i sprawdzać skuteczność wszystkich kanałów marketingowych. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!