Wróć do bloga

Kategoria wpisu: Dla Managera

Asertywność – niezbędna umiejętność managera i rejestratorek w placówce medycznej

Asertywność – niezbędna umiejętność managera i rejestratorek w placówce medycznej

Asertywność – to cecha, która przydaje się na co dzień nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym. To właśnie dzięki niej trudne sytuacje stają się dla nas o wiele łatwiejsze do przeżycia, ponieważ nauczeni własnym doświadczeniem możemy w inny sposób podejść do pewnych zjawisk czy wydarzeń. Jak jednak wygląda w praktyce bycie asertywnym, jeśli jesteśmy pracownikiem placówki medycznej? Podczas jednego z naszych minionych webinarów odpowiedzi na to pytanie starała się udzielić Urszula Łaskawiec, Ekspert ds. Szkoleń i Rozwoju Kadry w branży medycznej.

Czym jest asertywność i dlaczego warto się jej nauczyć?

Asertywność to wbrew pozorom nie tylko techniki i procedury. To przede wszystkim postawa wobec innych, pewien rodzaj filozofii, które ma się opierać na własnym potencjale. Asertywność to kierowanie się własnymi wartościami – ale z szacunkiem, partnerstwem i uczciwością wobec drugiego człowieka. To również pewność siebie i opanowanie procedur, podejmowanie decyzji, a także umiejętność wywierania konstruktywnego wpływu na otaczający świat. Bardzo często mówi się także, że asertywny styl kontaktu to tzw. stanowczość bez przemocy – łagodność wobec innych, a zarazem siła i zdecydowanie. Tak rozumiana asertywność jest bardzo użyteczna w codziennych rozmowach, często może także posłużyć nam do psychologicznej obrony.

Przede wszystkim warto pamiętać, że nasze prawa i potrzeby są równie ważne ,jak prawa i potrzeby innych osób. W momencie, gdy dochodzi do jakiejkolwiek sytuacji konfliktowej, asertywne podejście to jest takie, w którym poznajemy swoje punkty widzenia i szanujemy je tak samo – czyli dajemy sobie prawo do pewnej odmienności. Szukamy najlepszego dla nas obojga rozwiązania, co dla nas może być ważnego, czego możemy się razem nauczyć i staramy się dojść do wspólnych, wartościowych dla obu storn wniosków. Jeśli natomiast do wspólnego rozwiązania nie dochodzi, zgodnie z postawą asertywności mamy poczucie, że nie spotkaliśmy się w punkcie, w którym mogliśmy dojść do pewnego kompromisu, ale nadal szanujemy to, że mamy odmienne postawy i odmienne postrzeganie rzeczywistości.

Techniki asertywności z przykładami

Jedną z technik, jakie warto stosować, by zachować się asertywnie, jest tzw. technika asertywnego stawiania granic. Sprawdza się ona zwłaszcza w sytuacji, kiedy klient jest agresywny, opryskliwy, krzyczy, narusza naszą godność osobistą. W pierwszej kolejności należy zwrócić się do niego z prośbą – na przykład: „Rozumiem, że to wyjątkowo trudna sytuacja, proszę jednak na mnie nie krzyczeć”. Kolejnym krokiem jest udzielenie klientowi informacji zwrotnej – na przykład: „Proszę Pani, staram się naprawdę pomóc, jednak gdy mówi do mnie Pani podniesionym tonem, denerwuję się i trudniej mi się skoncentrować”. Kiedy te dwa kroki zawodzą, pora na trzeci – wyznaczenie granicy. Należy jasno, ale grzecznie dać pacjentowi znać, gdzie kończy się nasza granica – na przykład słowami: „Bardzo proszę, żeby Pani na mnie nie krzyczała”. Ostatecznym krokiem w tej technice jest zapowiedź sankcji, a w jej ewentualnej konsekwencji – sankcja. Możemy zatem powiedzieć do pacjentki: „Jeśli nadal będzie Pani prowadzić rozmowę w tym tonie, będę zmuszona ją zakończyć”. A jeśli to nie przyniesie rezultatu, po prostu zakończyć konwersację słowami „Bardzo mi przykro, ale nie będę kontynuowała tej rozmowy”.

Inną techniką, którą warto znać i wykorzystywać w sytuacji, gdy pretensje klienta są nieuzasadnione, jest technika zasłony dymnej. Polega ona na wyrażeniu pozornej zgody na nieuzasadnione roszczenia klienta, a następnie ponownym powtórzeniu odmowy bez żadnych dodatkowych wyjaśnień. Kluczowe w tej technice jest używanie takich określeń, jak: „Możliwe, że tak jest, ale…” czy też „Może mieć Pani rację, jednak…”. Trzecią najpopularniejszą techniką asertywności jest tzw. technika zdartej płyty, przydatna zwłaszcza w sytuacji, gdy klient żąda niemożliwego. Polega ona na tym, że mimo usilnych próśb i żądań klienta, twardo stoimy na swoim stanowisku. Jak użyć tej techniki? Na przykład zwracając się do pacjentki: „Rozumiem Pani sytuację. Proszę mi wierzyć, że zależy nam na zadowoleniu naszych pacjentów, jednak…”. Można też podejść do problemu w inny sposób, mówiąc: „Tak, jak wspominałam, to co ze swojej strony możemy zapewnić/zaproponować, to…”, a następnie dopytać, która z opisanych przez nas propozycji brzmi dla pacjentki najlepiej.

komunikacja w placówce medycz

Zachowania asertywne w pracy placówki medycznej na przykładach

Najczęściej z zachowaniami asertywnymi podczas pracy w placówce medycznej mamy do czynienia wtedy, gdy pojawiają się tzw. trudne sytuacje. Z tego powodu warto wiedzieć, jak radzić sobie, gdy już dojdzie do trudnej sytuacji. Przede wszystkim warto zmienić własne nastawienie. Jeśli założymy, że ktoś jest trudny – to właśnie taki dla nas będzie. Lepiej jest zdefiniować prawdziwe źródło danego zachowania. Nie należy też brać ataków klienta do siebie – on nie jest zdenerwowany na nas, tylko na konkretną sytuację. Tymczasem jeśli odbieramy coś jako atak personalny, z automatu przyjmujemy postawę obronną, a to może zaognić sytuację. Dobrą zasadą jest również słuchać ze zrozumieniem. Wynika to z faktu, że gdy aktywnie i szczerze słuchamy, jesteśmy w stanie nie tylko pokazać klientowi, że interesuje nas jego problem, ale zarazem uspokajamy go nasza postawą. Warto zwrócić także uwagę na ton głosu i mowę ciała – zarówno nasza postawa, jak i wyraz twarzy, ton głosu i wypowiadane przez nas słowa powinny ze sobą współgrać.

Dobrą zasadą jest także skoncentrowanie się na rozwiązaniu problemu. Zdenerwowani klienci rzadko przedstawiają fakty w sposób uporządkowany, ponieważ mówią w pzypływie nerwów i stresu. Warto zatem używać pytań zamkniętych i otwartych w różnych proporcjach, w zależności od potrzeb, by uzyskać jak najbardziej rzetelną odpowiedź od pacjenta. Dalej – przepraszajmy szczerze. Jeżeli wina leży po naszej stronie bądź po stronie placówki, należy o tym poinformować oraz przeprosić pacjenta za zaistniałą sytuację. O czym jeszcze warto pamiętać? Dobrze jest udzielać informacji krok po kroku – dzięki temu pacjent będzie wiedział, co stanie się dalej z jego sprawą. Nie należy omawiać zbędnych szczegółów, wystarczy konkretne przekazanie informacji, jakie działania zostaną podjęte. Wreszcie, rozmowę z pacjentem w trudnej sytuacji warto zakończyć miłym akcentem, dziękując za cierpliwość, wyrozumiałość i pochylenie się nad sprawą. Dzięki temu obie strony wyjdą z tej sytuacji zwycięsko, w dobrym humorze, mimo pojawiających się po drodze trudności.

Umów się na bezpłatną prezentację Medidesk

    Przetestuj Medidesk bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań

      Umów się na bezpłatną prezentację Medidesk

        Zostaw swoje dane, aby poznać ofertę Medidesk