Widok listy

Jak skutecznie zarządzać czasem pracy w branży medycznej?

 

Efektywne zarządzanie czasem pracy w branży medycznej jest niezwykle istotne, ponieważ personel medyczny musi stawić czoła pracy w stresie, wysokim wymaganiom czasowym, ciągłej presji oraz potrzebie sprawnego działania w dynamicznym środowisku. Profesjonalizm, zaangażowanie oraz duża odpowiedzialność, jakie niesie za sobą praca z ludźmi w placówkach medycznych, wymaga zastosowania skutecznych technik i narzędzi, a także strategii usprawniających przepływ pracy. Czym charakteryzuje się i jaka jest specyfika pracy w branży medycznej? Jakie są praktyczne techniki i narzędzia do zarządzania czasem pracy? W niniejszym artykule przedstawimy analizę, dzięki której personel medyczny będzie w stanie lepiej zarządzać czasem pracy, a także zadbać o swoje zdrowie i regenerację.

Specyfika pracy w branży medycznej

Praca w branży medycznej jest niezwykle wymagająca i dynamiczna. Personel medyczny często musi stawić czoła nagłym sytuacjom, pilnym przypadkom i zmieniającym się warunkom. Oczekiwania pacjentów (niekiedy określanych mianem „trudnych”), wymagające wytyczne, wynikające z przepisów i procedur czy też sezonowość dolegliwości sprawiają, że jest to ciągła praca na wysokich obrotach. Wymaga to nie tylko ogromnej wiedzy medycznej, ale również umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, zachowania zimnej krwi i dużej pewności siebie, a jednocześnie otwartości na zmiany.

 

Indywidualne podejście do każdego przypadku, a jednocześnie traktowanie pacjentów w sposób równy czasem bywa trudne do pogodzenia. Cierpliwość wobec pacjentów, którzy oczekują najwyższego poziomu profesjonalizmu przy szybkim tempie pracy nierzadko okazuje się kluczowa. To właśnie dlatego efektywne zarządzanie czasem jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i jakości opieki pacjentów w danym podmiocie leczniczym.

Praktyczne techniki i narzędzia zarządzania czasem pracy

Efektywne zarządzanie czasem pracy w branży medycznej jest ważne zarówno dla zapewnienia dobrej jakości opieki pacjentom, jak również dla zdrowia oraz samopoczucia personelu medycznego, pracującego w danym miejscu. Do praktycznych technik i narzędzi, które mogą okazać się pomocne w organizacji czasu pracy należą przykładowo:

 

 1. Planowanie i priorytetyzacja: Sporządzenie dokładnego planu dnia i tygodnia pozwala personelowi medycznemu na lepszą organizację pracy. Priorytetyzacja zadań, czyli ustalenie co jest najważniejsze, pozwala skupić się na istotnych obowiązkach, minimalizując stres związany z brakami czasowymi.
 2. Wykorzystanie technologii: Nowoczesne narzędzia cyfrowe, takie jak aplikacje do organizacji zadań czy kalendarze online, a także narzędzia takie, jak Medidesk, mogą znacznie ułatwić zarządzanie czasem pracy. Dzięki nim personel może kontrolować harmonogram pracy, otrzymywać powiadomienia o nadchodzących obowiązkach i szybko dostępować do niezbędnych informacji. Współczesna technologia pozwala także na automatyzowanie niektórych czynności, a dzięki temu  zmniejszenie ilości pracy pracowników medycznych. Teleboty, chatboty i inne narzędzia wspierające pracę przede wszystkim rejestratorek medycznych, usprawniają działania związane z powtarzającymi się obowiązkami, takimi jak umawianie i odwoływanie wizyt czy zamawianie leków.
 3. Delegowanie zadań: Zespół medyczny powinien umiejętnie dzielić się obowiązkami. Delegowanie odpowiednich zadań innym członkom zespołu pozwoli na zwiększenie wydajności pracy i skoncentrowanie się na aspektach opieki nad pacjentami.
 4. Unikanie przeciążenia: Praca w branży medycznej może być wyjątkowo intensywna i dynamiczna. Z tego powodu ważne jest, aby unikać przeciążenia harmonogramem pracy. Pozwoli to każdemu z pracowników zachować efektywność i zapewnić sobie i innym wystarczający czas na odpoczynek i regenerację.
 5. Szkolenia i rozwój: Inwestowanie w szkolenia i rozwój personelu medycznego pozwala podnosić ich kompetencje i umiejętności, co z kolei przekłada się na wydajniejszą pracę i lepszą organizację czasu dla całego zespołu.
 6. Komunikacja i współpraca: Sprawnie funkcjonująca komunikacja w zespole medycznym jest kluczowa dla optymalizacji czasu pracy. Dobre relacje i współpraca pomiędzy pracownikami ułatwiają wykonywanie zadań oraz rozwiązywanie ewentualnych problemów. Warto, aby systematycznie korzystać ze szkoleń podwyższających kwalifikacje personelu w zakresie lepszej komunikacji nie tylko z pacjentami, ale również w zespole.
 7. Zaplanowane przerwy: Regularne, krótkie przerwy podczas dnia pracy pozwalają na odświeżenie umysłu i zminimalizowanie uczucia wyczerpania. Warto także mieć świadomość tego, że dłuższe urlopy i wolne dni są niezbędne do pełnej regeneracji organizmu i w efekcie pozytywnie wpływają na funkcjonowanie nie tylko jednego pracownika, ale i całej placówki medycznej.
 

Usprawnienie przepływu pracy w placówkach medycznych

Celem skutecznego zarządzania czasem pracy w branży medycznej warto także zadbać o usprawnienie samego przepływu pracy. Skuteczny manager powinien zatem podjąć następujące działania:

 

 • Optymalizacja procesów rejestracji: Długie kolejki i zbyt wiele formalności mogą wpłynąć na wydajność pracy w placówkach medycznych. Wprowadzenie nowoczesnych systemów rejestracji i dokumentacji pozwala zminimalizować straty czasu zarówno po stronie pacjentów, jak i personelu. Oferowane przez Medidesk rozwiązania pozwalają przykładowo zwiększyć poziom dodzwanialności do placówki i polepszyć kontakt z pacjentami poprzez wykorzystanie takich narzędzi, jak chatboty i teleboty.
 • Wdrożenie elektronicznej dokumentacji: Przejście na elektroniczną dokumentację medyczną pomaga w szybszym dostępie do informacji medycznych, a także ułatwia pracę zespołową. Szczęśliwie, rozwiązanie to obecnie jest już obowiązkiem każdej placówki medycznej w Polsce.
 • Szkolenia i rozwój personelu: Zapewnienie regularnych szkoleń oraz rozwoju kompetencji personelu medycznego pozwala na podniesienie efektywności pracy, a także podejście do wyzwań zawodowych z większą pewnością siebie.

Samopoczucie i regeneracja

Praca w branży medycznej bywa wyjątkowo stresująca i emocjonalnie wymagająca. Dlatego ważne jest, aby personel medyczny dbał o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Do aspektów, na które warto zwrócić uwagę, należą bez wątpienia:

 

 • Regularne przerwy: Zapewnienie sobie regularnych, krótkich przerw podczas dnia pracy pozwala na odświeżenie umysłu i zminimalizowanie uczucia wyczerpania. Bufor czasowy na krótki odpoczynek pozwala na bardziej efektywną pracę po powrocie z przerwy, a dodatkowo zapobiega wypaleniu zawodowemu.
 • Aktywność fizyczna: Regularna aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Warto znaleźć czas na uprawianie ulubionych form ruchu. Wysiłek fizyczny paradoksalnie może skutkować większą siłą i ochotą do pracy.
 • Znalezienie wsparcia: Wymagająca praca medyczna może prowadzić do zmęczenia psychicznego. Dlatego ważne jest, aby znaleźć wsparcie w rodzinie, przyjaciołach lub grupach wsparcia. Życzliwi ludzie wokół nas są szczególnie ważni w trudnych momentach kryzysu. W niektórych przypadkach konieczna może się okazać również pomoc psychologa.
 • Odpoczynek: Dbałość o regularny i odpowiednio długi sen (najlepiej 8-godzinny) jest kluczowa dla regeneracji organizmu i utrzymania zdrowia. Brak odpoczynku i niewyspanie danego pracownika mogą skutkować mniejszym skupieniem i koncentracją, które w pracy na stanowiskach medycznych mają bardzo duże znaczenie.

 

Podsumowując, efektywne zarządzanie czasem pracy w branży medycznej to kluczowy element zapewnienia najwyższej jakości opieki pacjentom oraz dbania o dobre samopoczucie nie tylko pacjentów, ale i całego personelu. Planowanie i priorytetyzacja, a także odpowiednie narzędzia i strategie optymalizacji procesów są wręcz niezbędne do zwiększenia wydajności pracy. Niemniej równie ważne jest, aby personel medyczny pamiętał o własnym zdrowiu i regeneracji, aby pozostać zdolnym do zapewnienia pacjentom jak najlepszej opieki. Wzajemne wsparcie i dbałość o siebie w pracy medycznej są kluczowe dla sukcesu – zarówno indywidualnego, jak i zespołowego.

BĄDŹ W KONTAKCIE

Masz pytania?
Skontaktuj się!

Już ponad 600 placówek medycznych udoskonala swoje usługi i zwiększa swoje zarobki z Medidesk.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy Medidesk sprawdzi się w Twojej placówce, umów się na rozmowę z naszym ekspertem!

WEBINARY MEDIDESK

Jak zwiększyć
przychody placówki medycznej?

Co byś zrobił, gdybyśmy powiedzieli Ci, że możesz znacząco zwiększyć zarobki swojej kliniki, wprowadzając tylko kilka prostych zmian?

 • Skutecznie rozwijaj swoją placówkę
 • Poznaj aktualne trendy obsługi klienta
 • Buduj dobre relacje z pacjentami
 • Wdrażaj procedury, które zwiększą Twoją sprzedaż
Zapisz się