Widok listy

Dofinansowane szkolenia dla branży medycznej. Inwestycje w rozwój kadr ośrodków zdrowia.

dofinansowania dla podmiotów medycznych

O tym, że istnieje szereg możliwości pozyskania dofinansowania z Funduszy Europejskich, wiemy nie od dziś. Bardzo często jednak zwracamy uwagę wyłącznie na te projekty, które pozwolą nam pozyskać środki inwestycyjne. Tymczasem odpowiedzialny manager placówki medycznej powinien także zadbać o to, by pozyskiwać fundusze na rzecz rozwoju pracowników. Z tego powodu warto poznać Fundusze Europejskie dla zasobów ludzkich, tym samym stawiając na wzrost kompetencji, umiejętności i wiedzy pracowników naszego podmiotu leczniczego. O szczegółach dofinansowanych szkoleń opowiadał podczas minionej edycji Akademii Managera Ochrony Zdrowia AMOZ Paweł Startek, p.o. kierownika w Departamencie Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

[reklama id=”11397″]

Jak korzystać z dofinansowanych szkoleń i doradztwa w BUR i zwiększać swoje kompetencje?

W ostatnim raporcie Światowego Forum Ekonomicznego, dotyczącego adaptacyjności przedsiębiorstw do wyzwań rynku pracy przyszłości opublikowano wskaźnik aktualności programów nauczania i inwestycji w umiejętności, jakie są potrzebne na rynku pracy przyszłości. Podczas, gdy średnia tego wskaźnika dla Unii Europejskiej wynosi 55,3 pkt, w Polsce jest to 41,9 pkt – co i tak stanowi dobry wynik. Gorsza od nas w tym zakresie jest np. Gracja, brakuje nam jednak sporo do Finlandii, której wskaźnik wynosi 75 pkt. Z kolei Uniwersytet oxfordzki szacuje, że 60% obecnych nastolatków będzie pracować w zawodach, które obecnie jeszcze nie istnieją. Z tego powodu musimy sie starać, żeby nieustannie poprawiać swoją wiedzę, rozwijać umiejętności i nie zatrzymywać się. Zwłaszcza, że o ile na szkolny system edukacji wpływu nie mamy, o tyle jesteśmy w pełni decyzyjni, jeśli chodzi o pozaszkolny system szkoleń i działań edukacyjnych, zmierzających do poprawy kompetencji – zarówno naszych, jak i zatrudnionych przez nas pracowników.

W branży medycznej ma to ogromne znaczenie – uzyskanie prawa wykonywania zawodu czy specjalizacji to obecnie za mało. Personel medyczny zdany jest na ciągły proces kształcenia. Co więcej – kompetencje tego personelu mogą decydować o przewadze przedsiębiorstwa na konkurencyjnym rynku usług medycznych. Aby zapewnić wzrost kompetencji pracowników został w obecnej perspektywie finansowej utworzony rejestr szkoleń – Baza Usług Rozwojowych. Przedsiębiorca samodzielnie szuka oferty szkoleniowej, z jakiej zamierza skorzystać, następnie kieruje się do danego operatora regionalnego lub centralnego i uzyskuje samodzielnie dofinansowanie. Dzięki Bazie Usług Rozwojowych możliwe jest połączenie firm szkoleniowych z osobami chcącymi rozwijać kompetencje i kwalifikacje. Co ważne, oferowanie usług szkoleniowych jest darmowe, a z bazy BUR mogą korzystać pracownicy i przedsiębiorcy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz osoby prywatne. Na szkolenia i doradztwo oferowane przez BUR uczestnicy mogą otrzymać nawet 80% dofinansowania ze środków europejskich.

Czy ja też mogę oferować swoje usługi szkoleniowe w Bazie Usług Rozwojowych?

BUR funkcjonuje od 6 lat na polskim rynku, a oferowanie usług szkoleniowych w bazie jest darmowe. Co ważne, przez ten czas w bazie znalazły się 593 000 oferty usług szkoleniowych i doradczych. W systemie znalazło się 480 tys. użytkowników, którzy dokonali 600 tys. zapisów na usługi. W 2020 roku liczba usług dostępnych każdego dnia do wyboru w BUR wynosiła 30 tys. ofert, a średniomiesięczna liczba nowych użytkowników w BUR wynosiła 13 tys. Dzienna liczba odsłon bazy wyniosła 75 tysięcy odsłon każdego dnia, ponadto 30% wszystkich usług szkoleniowych zrealizowane zostało w formie zdalnej.

Tym samym dodając swoją ofertę szkoleniową do BUR mamy pewność, że jest ona kierowana do szerokiego grona osób, pragnących rozwijać swoje kompetencje zawodowe. Co istotne – podmioty ubiegające się o wpis do Bazy Usług Rozwojowych muszą posiadać potencjał techniczny, ekonomiczny i kadrowy, ponadto przestrzegać zasad etyki zawodowej. Stosowany jest także system zapewnienia jakości, by oferowane w BUR szkolenia były na jak najwyższym poziomie.

dofinansowania dla podmiotów medycznych

Jakie są możliwości dofinansowanych szkoleń na kolejne lata?

W obecnej perspektywie rozwojowej ok. 1,8 mld złotych zostało przeznaczone z regionalnych programów operacyjnych na rzecz Bazy Usług Rozwojowych. 80% tej kwoty zostało już wykorzystane – szacuje się, że około 300 mln złotych nadal czeka na pozyskanie w celu rozwoju kompetencji w ramach regionalnych programów operacyjnych, związanych z kapitałem ludzkim. Ponadto Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości organizuje konkurs Kompetencje dla sektorów – na ten cel przeznaczone zostało 182 miliony złotych. Kolejną ofertą dofinansowania jest Akademia Menadżera MŚP organizowana przez PARP, dotycząca wzrostu umiejętności kadry menedżerskiej lub osób, które kandydują do bycia na takim stanowisku. Cały czas prowadzone są nabory, a pierwotna kwota, pozyskana na ten cel, wynosiła 114 mln zł. Ostatnią możliwością finansowania jest Akademia Menadżera MMŚP – kompetencje w zakresie cyfryzacji. To najnowszy konkurs PARP, nabór będzie na początku przyszłego roku, a środki przeznaczone na ten cel to 54 miliony złotych.

W przyszłej perspektywie finansowej UE (2021-2027) w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS) dostępne będą nowe sposoby finansowania, oferowane przez PARP. Aż 871,5 mln złotych na trafi do puli przeznaczonej na szkolenia i doradztwo, 67,5 mln zł na – objęte programem pilotażowym – Indywidualne Konta Rozwojowe, 93,5 mln zł na rady sektorowe i 30 mln zł na Bilans Kapitału Ludzkiego. Ponadto w Bazie Usług Rozwojowych BUR pojawią się kolejne szkolenia, jednak kwota dofinansowania bazy nie jest jeszcze znana. Wiadomo jednak, że na pewno nie będzie mniejsza niż obecna, czyli 400 milionów euro.

BĄDŹ W KONTAKCIE

Masz pytania?
Skontaktuj się!

Już ponad 600 placówek medycznych udoskonala swoje usługi i zwiększa swoje zarobki z Medidesk.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy Medidesk sprawdzi się w Twojej placówce, umów się na rozmowę z naszym ekspertem!

WEBINARY MEDIDESK

Jak zwiększyć
przychody placówki medycznej?

Co byś zrobił, gdybyśmy powiedzieli Ci, że możesz znacząco zwiększyć zarobki swojej kliniki, wprowadzając tylko kilka prostych zmian?

  • Skutecznie rozwijaj swoją placówkę
  • Poznaj aktualne trendy obsługi klienta
  • Buduj dobre relacje z pacjentami
  • Wdrażaj procedury, które zwiększą Twoją sprzedaż
Zapisz się