Wróć do bloga

Kategoria wpisu: Dla Managera

Pozyskuj pacjentów niewielkim kosztem! Skuteczna strona internetowa placówki medycznej

Pozyskuj pacjentów niewielkim kosztem! Skuteczna strona internetowa placówki medycznej

Strona internetowa to świetny kanał sprzedaży usług. Mając jasno sprecyzowane cele, jesteśmy w stanie przekształcić nasze miejsce w sieci w doskonałe narzędzie, które przysłuży się placówce i jej pacjentom. Jak to zrobić? O czym należy pamiętać, projektując stronę internetową nowoczesnej placówki medycznej? Przeczytaj!

Strona internetowa nowoczesnej placówki medycznej – od czego zacząć?

Przede wszystkim od ustalenia głównego celu strony internetowej. Czy ma pełnić wyłącznie funkcję wizytówki? A może z jej pomocą chcemy sprzedawać? Określenie celu to punkt wyjściowy do planowania poszczególnych elementów strony. Od tego będą zależały nasze późniejsze potrzeby, a także koszty poniesione na start i te, które będziemy ponosić w przyszłości. Pierwsza decyzja dotyczy wyboru platformy, w ramach której powstanie strona. Możemy skorzystać z popularnych systemów do zarządzania treścią lub zdecydować się na CMS skonstruowany indywidualnie. Pierwsze rozwiązania gwarantują dużą swobodę w zarządzaniu stroną internetową, natomiast drugie – umożliwiają znacznie większą dowolność i możliwość wprowadzania niestandardowych rozwiązań. Warto jednak w miarę możliwości określić je już na początku projektowania strony internetowej. Należy pamiętać, że proste rozwiązania zazwyczaj sprawdzają się na początku, jednak mogą być poważnym ograniczeniem dla rozwoju platformy w przyszłości.

Niezbędne elementy skutecznej strony internetowej w branży medycznej

Istnieją elementy strony, które doskonale sprawdzą się w przypadku niemal każdej strony placówki medycznej. Będą to przede wszystkim wszystkie informacje i rozwiązania umożliwiające i przyspieszające kontakt z przychodnią. Cenne będą również elementy wzbudzające zaufanie. By zwiększyć skuteczność strony internetowej, warto na niej umieścić:

 • dane do szybkiego kontaktu – przede wszystkim numer telefonu umożliwiający natychmiastowe wykonanie połączenia,
 • adres e-mail lub formularz kontaktowy,
 • adres placówki wraz z mapką dojazdu,
 • widget czatu online,
 • informacje o ofercie i cenach,
 • podstrony poświęcone usługom bądź specjalizacjom,
 • wszelkiego rodzaju certyfikaty, wyróżnienia, tytuły naukowe, czy dyplomy,
 • podstrony dedykowane poszczególnym specjalistom współpracującym z placówką,
 • odnośniki do mediów społecznościowych,
 • sekcje z opiniami pacjentów,
 • kalendarz do umawiania wizyt online.

Nowoczesna strona www – innowacyjność czy klasyka?

Zasięgając porad o tworzeniu strony internetowej w 2022 r., z pewnością dowiemy się, że witryna powinna być nowoczesna. Co to jednak dokładnie oznacza? Wbrew pozorom – nie zawsze innowacyjność i nieszablonowy design. Strona placówki medycznej powinna być zaprojektowana z myślą o pacjentach – ich potrzebach i przyzwyczajeniach. Kluczowa jest zatem funkcjonalność. Najnowsze trendy UX i UI stawiają na intuicyjność i łatwość w obsłudze. Dlatego w podstawowych kwestiach (np. rozmieszczenie elementów menu, wyszukiwarki, kluczowych informacji) warto postawić na klasyczne i przewidywalne rozwiązania. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z eleganckiego i współczesnego layoutu. Warto czerpać z trendów w designie www. Te zresztą wspierają dążenie do przejrzystości i czytelności. Wybierając podwykonawców, warto stawiać na tych, którzy w swojej pracy kierują się dobrymi praktykami projektowania i są na bieżąco z aktualnymi nowinkami technologicznymi i estetycznymi.

O czym jeszcze warto pamiętać, projektując stronę internetową?

Nowoczesna strona internetowa placówki medyczna to taka, którą z powodzeniem możemy wyświetlić na każdym urządzeniu. Skupiając się na layoucie strony w wersji podstawowej, często zapominamy o wersji mobilnej (czyli tej przystosowanej do przeglądania na smartfonach i tabletach). Tymczasem, jak pokazują statystyki wielu placówek medycznych, użytkowników urządzeń mobilnych systematycznie przybywa. Bywa, że pacjentów logujących się z telefonów jest znacznie więcej niż tych, odwiedzających stronę z poziomu ekranu komputera. Mając to na uwadze, powinniśmy szczególnie zadbać o responsywność naszej witryny. Strona powinna dopasowywać się do rozdzielczości różnych urządzeń, a przy tym pozostawać czytelna, użyteczna i estetyczna. Warto poświęcić czas na testowanie strony w różnych wersjach. Pamiętajmy, że dla wielu naszych potencjalnych pacjentów strona wyświetlona na smartfonie może być jedynym miejscem obcowania z naszą placówką.

Funkcjonalność – jak zaprezentować usługi i specjalizacje lekarskie?

Opis usług i specjalizacji może stanowić serce witryny. Dobrze zaprezentowana oferta ma przede wszystkim zachęcić do korzystania z usług – ale na tym nie kończy się jej rola. Wyczerpujący i dobrze skonstruowany opis nakłoni użytkownika do dłuższego pozostania na stronie, a także przeklikiwania poszczególnych zakładek. To bardzo korzystne zachowania z punktu widzenia marketingu i pozycjonowania strony internetowej. W tekście warto umieścić przyciski oraz linki odsyłające do stron lekarzy lub wybranych zagadnień – o ile poświęciliśmy im osobną podstronę. W ten sposób możemy przysłowiowo upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Skorzysta na tym zarówno intuicyjność nawigacji w serwisie, jak i techniczne aspekty optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek.

Treść na stronie a jej optymalizacja

Mówiąc o optymalizacji, nie możemy zapominać o treści zawierającej frazy kluczowe. Im więcej wartościowego, merytorycznego i odpowiednio skonstruowanego tekstu jesteśmy w stanie zamieścić, tym większa szansa na dotarcie do użytkowników wyszukiwarek internetowych. W nowoczesnej placówce medycznej doskonale mogą sprawdzić się artykuły branżowe, poradniki, a także opisy, wyjaśnienia i zalecenia dotyczące leczenia, przygotowania się i rekonwalescencji. Pamiętajmy jednak, że zarówno frazy, jak i tematy, na które zamierzamy pisać, nie powinny być przypadkowe. W określaniu i planowaniu kluczowych wyrażeń mogą nam pomóc popularne narzędzia branżowe, m.in. Keywords Planner, Surfer SEO, Ahrefs, czy Answer the Public. Kolejna niezwykle ważna kwestia to wiarygodność i autentyczność. Teksty zamieszczone na stronie placówki medycznej zawsze powinny być potwierdzone faktami, niewprowadzające w błąd, a także zgodne z dobrymi praktykami medycznymi.

Struktura treści a SEO

Warto przyjrzeć się też technicznej stronie treści zamieszczanych na stronie. Każdy artykuł, opis, czy inny tekst ciągły powinien być unikalny – to znaczy niepublikowany wcześniej w internecie. Zdublowany tekst może być potraktowany przez wyszukiwarki jako plagiat. To negatywnie wpłynie na ogólną ocenę strony. Treści powinny być również poprawne pod względem ortografii, gramatyki oraz stylistyki. W 2022 r. algorytmy punktują wysokiej jakości treści, pisane w sposób naturalny i przystępny dla czytelnika. Eksperci nie rekomendują popularnych jeszcze kilka lat temu tekstów o słabej merytoryce, przesyconych linkami i słowami kluczowymi. Artykuły o nienaturalnie dużym natężeniu takich fraz, o topornej konstrukcji i sztywnej strukturze, są na ogół oceniane coraz słabiej. Dobrze natomiast umieszczać słowa kluczowe w nagłówkach (H1, H2, H3 itd.). Frazy, na które chcemy pozycjonować dane podstrony, warto również umiejscowić w nazwach obrazków oraz ich opisach.

Częste błędy na stronach internetowych placówek

Zbyt mało lub zbyt wiele informacji, problemy z czytelnością lub nawigacją, czy nieintuicyjne menu – to tylko jedne z wielu popularnych błędów, które możemy popełnić, projektując stronę www dla naszej przychodni czy gabinetu lekarskiego. Jak się ich wystrzegać? Warto podkreślić to raz jeszcze – najważniejsza jest użyteczność. Strona internetowa powinna służyć pacjentom i umożliwiać im dotarcie do wszystkich, niezbędnych informacji – niezależnie od tego, czy przeglądają ją na komputerze, tablecie czy smartfonie. Należy więc zwrócić uwagę, czy jest ona responsywna – estetyczna i funkcjonalna w każdej rozdzielczości. Pamiętajmy też o user experience. Szybkość ładowania się strony, intuicyjność nawigacji oraz czytelność poszczególnych jej elementów – te wszystkie kwestie decydują o tym, czy potencjalny pacjent zostanie na naszej stronie, czy zamknie ją, zanim podejmie decyzję o skorzystaniu z usługi. Zadbajmy też o widoczność i aktualność danych kontaktowych. Bez nich nawet najlepiej zaprojektowana strona internetowa będzie nieskuteczna pod względem umawiania wizyt.

Umów się na bezpłatną prezentację Medidesk

  Przetestuj Medidesk bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań

   Umów się na bezpłatną prezentację Medidesk

    Zostaw swoje dane, aby poznać ofertę Medidesk