Wróć do bloga

Kategoria wpisu: Dla Managera

Czym jest Lean Healthcare? cz.1

Czym jest Lean Healthcare? cz.1 Przed Wami część pierwsza informacji o Lean Healthcare. Koncepcji zarządzania placówką medyczną, polegającej na świadomym kierowaniu przepływem pacjenta (klienta) w procesie klinicznym. W działaniu Lean zapewnia się pacjentowi wartość dodaną przy jak najkrótszym czasie oczekiwania na usługę, najbardziej efektywnym wykorzystaniu zasobów ludzkich oraz sprzętowych. Zapraszamy do lektury.

Blisko 2/3 przedsiębiorstw w ochronie zdrowia to indywidualne praktyki lekarskie, małe, średnie i placówki lub spółki rodzinne. Organizacje te wypełniają bardzo ważne zadania, konkurując niejednokrotnie z dużymi, sieciowymi, prywatnymi lub publicznymi jednostkami, za którymi stoi poparcie, finansowanie i globalna wiedza o rynku.

Muszą one zatem radzić sobie w trudnych warunkach, świadcząc ten sam rodzaj usług, mając taki sam budżet lub niższy i muszą jednocześnie wykazać się wyższym standardem usług, mając na uwadze ich konkurencyjność. Jednocześnie wszelkie ryzyka niosą dla nich znacznie większe konsekwencje niż dla dużych przedsiębiorców w tej branży. Nie działa tutaj efekt skali ani przeniesienie odpowiedzialności na właściciela czy radę nadzorczą.

Lean management dostosowany do ochrony zdrowia może wnieść do tych organizacji wiele dobrego.

 

Po pierwsze decyzja o zastosowaniu Lean Healthcare zapada zwykle na szczeblu właścicielskim, bezpośrednio zarządczym. To jeden z pięciu ważnych elementów powodzenia zastosowania podejścia lean management. Niewielkie rozmiary firmy to mniejsza ilość osób i większa jednorodność procesów. Łatwiej podjąć wdrażanie narzędzi lean we wszystkich procesach, łatwiej je powiązać, poprawiając funkcjonalność organizacji. To prostsze zdefiniowanie celu/problemu, a tym samym ułatwienie dla pozyskania skutecznego zaangażowania zespołu oraz mniejszego zaangażowania środków finansowych. Kolejny atut to szybciej widoczne efekty wdrożenia rozwiązań lean, co dodatkowo motywuje zespoły do ciągłego doskonalenia. W małych jednostkach medycznych stałość kadry zarządzającej (niska rotacja), a tym samym określone długofalowe cele strategiczne są podstawą trwałej zmiany i doskonalenia podejścia Lean Healthcare.

W przedstawionym artykule została opisana tylko część zalet zastosowania podejścia szczupłego zarządzania Lean Healthcare. O tym, jak przygotować się do wdrożenia koncepcji lean i jak ją uruchomić w podmiotach zdrowotnych dowiesz się na pierwszym w Polsce SYMPOZJUM LEAN HEALTHCARE, które odbędzie się w Toruniu 31 maja 2019. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne, a więcej informacji znajdziesz w artykule Lean Healthcare i Medidesk na Sympozjum w toruńskim Business Link.

BEZPŁATNE UCZESTNICTWO i rejestracja do 30.05.2019 w linku. Do zobaczenia!

Autor: Anna Złotowska, MBA mgr pielęgniarstwa
Specjalista w zarządzaniu personelem medycznym, wdrażaniu nowych technik i narzędzi zarządzania. Praktyk w projektowaniu i zarządzaniu procesami klinicznymi, ryzykiem medycznym i komunikacją w szpitalach – Lean Healthcare.

Umów się na bezpłatną prezentację Medidesk

    Przetestuj Medidesk bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań

      Umów się na bezpłatną prezentację Medidesk

        Zostaw swoje dane, aby poznać ofertę Medidesk