Wróć do bloga

Kategoria wpisu: Dla Managera

Telekonsultacje medyczne – co to jest i dlaczego warto je wdrożyć?

Telekonsultacje medyczne – co to jest i dlaczego warto je wdrożyć? Od kilku tygodni Polska boryka się ze skutkami pandemii koronawirusa. Dla wszystkich osób i branż wprowadzone przez rząd obostrzenia oznaczają konieczność znacznego ograniczenia normalnych aktywności i działalności. Na szczęście są narzędzia, które pozwalają placówkom medycznym świadczyć usługi zdrowotne na odległość – zaliczają się do nich telekonsultacje.

Sektor ochrony zdrowia znalazł się w ostatnich tygodniach w bardzo trudnej sytuacji.

Z jednej strony – na każdym kroku podkreśla się, że to właśnie lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, ratownicy medyczni i pozostały personel medyczny jest bardzo mocno narażony na zakażenie wirusem COVID-19. Z drugiej – wprowadzone ograniczenia dotyczące normalnego przemieszczania się, wymogi dotyczące bezpieczeństwa i higieny, a także kłopoty z zaopatrzeniem w środki ochrony w wielu przypadkach właściwie uniemożliwiają funkcjonowanie placówek medycznych. Istnieje jeszcze trzeci aspekt – pacjenci, którzy pomimo aktualnej sytuacji kraju nadal potrzebują opieki zdrowotnej. Na szczęście są narzędzia, które pozwalają placówkom medycznym świadczyć usługi zdrowotne na odległość – zaliczają się do nich telekonsultacje.

Czym są telekonsultacje?

Telekonsultacje lekarskie to nic innego, jak wizyta (konsultacja) u lekarza bez konieczności wychodzenia pacjenta z domu i osobistego udawania się do placówki. Jest to bardzo nowoczesna forma świadczenia usług medycznych, która może być realizowana przy zastosowaniu dobrze znanych obecnie narzędzi telekomunikacyjnych oraz informatycznych.

W zależności od systemu, może to być rozmowa telefoniczna (porady telefoniczne, tzw. teleporady), videkonsultacje lub chat internetowy. Wszystkie te narzędzia komunikacyjne umożliwiają wirtualny kontakt lekarza z pacjentem, który w danej chwili potrzebuje wsparcia, porady czy pomocy.

Telekonsultacje – opieka medyczna w dobie pandemii

Szeroko rozumiane telekonsultacje – zarówno w formie teleporad, jak i videokonsultacji – znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach. Obecny stan epidemii związany z koronawirusem jest najbardziej skrajnym przykładem ich zastosowania, ale nie ma co ukrywać, że w wielu przypadkach stają się one w tym momencie jedyną możliwością, by placówka nadal działała i otaczała swoich pacjentów opieką.

Oczywiście należy mieć świadomość, że nie sprawdzą się one w każdej sytuacji, bo niekiedy pacjent musi spotkać się z lekarzem np. w celu wykonania konkretnego badania albo określonej procedury, ale istnieje naprawdę wiele możliwości ich zastosowania. W dobie pandemii poprzez telekonsultacje można:

 • wystawić e-receptę pacjentom przyjmującym przewlekle dane leki,
 • przedłużyć ważność recepty,
 • poinstruować pacjenta odnośnie sposobu dawkowania leku,
 • wystawić e-skierowanie na badanie,
 • wystawić e-zwolnienie lekarskie,
 • skontrolować postępy rehabilitacji u pacjentów po operacjach,
 • dokonać wstępnej kwalifikacji lub dyskwalifikacji do zabiegu.

Oprócz procedur typowo medycznych, telekonsultacje są w obecnym okresie nieocenionym narzędziem kontaktowym pacjenta z lekarzem. W czasie rozmowy telefonicznej czy korespondencji na czacie lekarz może udzielać pacjentom wielu różnych porad, m.in. z zakresu zdrowego żywienia, pielęgnacji osób przewlekle chorych, opieki nad niemowlęciem, profilaktyki różnych chorób oraz wielu innych kwestii dotyczących ochrony zdrowia.

Nie można zapominać, że telekonsultacje są w obecnej sytuacji nie tylko narzędziem umożliwiającym funkcjonowanie placówki oraz zapewnienie pacjentom profesjonalnej opieki, ale również sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa zespołowi placówki: lekarzom, pielęgniarkom, pracownikom recepcji. Pandemia koronawirusa nie bez słuszności budzi obawy wszystkich, a jak już wspomniano personel medyczny znajduje się na szczycie listy grup zawodowych najmocniej narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Telekonsultacje zalecane przez instytucje rządowe

Warto zaznaczyć, że olbrzymie korzyści, jakie niosą telekonsultacje dla personelu medycznego, pacjentów oraz całego systemu ochrony zdrowia w Polsce w dobie pandemii zauważają instytucje rządowe. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, to właśnie teleporady i telekonsultacje powinny być w okresie zagrożenia główną formą udzielania świadczeń przez lekarzy.

Rząd pozwala już na refundację konsultacji lekarskich świadczonych telefonicznie, za pomocą rozmowy na czacie lub videorozmowy, nie tylko w przypadku świadczeń POZ czy internistycznych, ale również w przypadku konsultacji specjalistycznych, np. onkologicznych, kardiologicznych czy neurologicznych.

System telekonsultacji dla placówek medycznych od Medidesk

W Medidesk wychodząc naprzeciw potrzebom placówek medycznym w trudnym czasie pandemii oferujemy innowacyjny, kompleksowy system telekonsultacji. Dedykowany jest dla placówek POZ i NZOZ, klinik medycyny estetycznej, prywatnych placówek i gabinetów, a także szpitali.

Na system telemedyczny Medidesk składają się:

 • aplikacja Mediesk do zarządzania pracą rejestracji medycznej,
 • system do obsługi telekonsultacji medycznych,
 • nowoczesna telefonia VoIP.

Działanie systemu jest bardzo proste. Pacjent umawia się na wizytę poprzez moduł e-rejestracji na stronie placówki, poprzez call center lub dzwoniąc do rejestracji. Wybiera lekarza (specjalizację) oraz formę, w jakiej chce się skonsultować (telefon, video, chat online).

Po umówieniu wizyty otrzymuje potwierdzenie oraz ewentualnie e-mail z formularzem do dokonania płatności. Następnie w umówionym terminie rejestracja lub lekarz wykonują wybraną przez pacjenta formę kontaktu (oczywiście skontaktować się może również pacjent – wówczas system przełączy go do lekarza).

Zapraszamy do kontaktu wszystkie placówki zainteresowane wdrożeniem naszego systemu telekonsultacji z  chęcią odpowiemy na wszystkie Wasze pytania.

Umów się na bezpłatną prezentację Medidesk

  Przetestuj Medidesk bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań

   Umów się na bezpłatną prezentację Medidesk

    Zostaw swoje dane, aby poznać ofertę Medidesk